Një nga luftëtarët më të mirë MMA në botë hoqi dorë publikisht nga Rusia: Ata janë kundër myslimanëve

Një nga luftëtarët më të mirë në botë në peshën fluturuese MMA, Muhamad Mokayev, u ka kërkuar drejtuesve të UFC që të mos e listojnë atë si një luftëtar të lindur në Rusi në të ardhmen.

Mokaev ka lindur 22 vjet më parë në Bujnaksk, Rusi, në republikën federale të Dagestanit.
Në moshën 12-vjeçare, pas vdekjes së nënës së tij, ai udhëtoi për në Britaninë e Madhe me të atin dhe në Mançester filloi të praktikonte MMA.

Ai u bë shpejt një yll botëror dhe ende është i pamposhtur. Në MMA amatore ai ka rekordin 23-0, ndërsa në luftimet profesionale ka shënuar 10 fitore nga 11 meç, me një ndeshje që është anuluar pas një goditjeje aksidentale në bigëzim.

Në UFC, organizimi më i fortë MMA në botë, ai është 4-0, dhe pas meçit të tij të fundit në të cilin mposhti Jafel Filhon duke u mbytur në raundin e tretë, u deklarua dhe tronditi shumë fansa.

Mokaev, i cili lufton nën flamurin e Britanisë së Madhe, postoi një pamje të prezantimit të tij zyrtar para ndeshjes me Filha më 18 mars dhe u ankua se vendi i tij i lindjes ishte dhënë si “Bujnaksk, Dagestan, Rusi”.
“Nuk më pëlqen kjo! Ju lutemi shkruani se jam nga Dagestani para luftës time të radhës”, ka shkruar Mokayev.

Mesazhi i tij u interpretua nga shumë njerëz si një akt rezistence ndaj agresionit rus kundër Ukrainës, por Mokayev u përgjigj përsëri dhe hoqi të gjitha dyshimet.

“Kam lexuar shumë komente se si rusët janë kundër myslimanëve që duan të ndërtojnë xhami në Moskë! Kjo ishte shumë për mua. Mund të them se në vendin ku jetoj tani, askush nuk ka qenë kurrë hapur kundër xhamive.” Mokaev shpjegoi vendimin e tij për të hequr dorë publikisht nga Rusia.
Mokayev po reagonte ndaj protestës së së dielës nga grupet radikale fetare dhe të djathta kundër ndërtimit të një xhamie 60,000 metra katrorë në lagjen Kosino-Ukhtomsky të Moskës.

Sipas informacioneve të disponueshme, banorët ortodoksë janë mbledhur mëngjesin e së dielës në një kishë lokale pranë Liqenit të Shenjtë. Ata e mbrojtën namazin dhe po ashtu deklaruan se nuk janë kundër ndërtimit të xhamisë më të madhe në Rusi, por duan që ndërtimi i saj të zhvendoset në një vend tjetër.

Mokajev aktualisht është i 12-ti në listën e sfiduesve në kategorinë e peshave fluturuese, dhe duke pasur parasysh se është vetëm 22 vjeç dhe që në karrierën e tij i ka mposhtur me lehtësi të gjithë kundërshtarët e tij të mëparshëm, shumë mendojnë se ai është kampioni i ardhshëm i UFC-së. .

Dhe ne do të shohim nëse Dana White do të përmbushë dëshirën e tij dhe nuk do ta sjellë Rusinë në asnjë marrëdhënie me të.

Kategoritë
Sport