Një nga luftëtarët më të mëdhenj kthehet në kafaz,ka pësuar një transformim mbresëlënës

Jon Jones (35) dhe Cyril Gane (32) do të luftojnë për titullin e kampionit të peshave të rënda të shtunën në Las Vegas në eventin UFC 285 dhe në prag të ndeshjes, transformimi i mrekullueshëm i përjetuar nga një prej luftëtarëve më të mëdhenj të të gjithëve koha është veçanërisht interesante.

Gjegjësisht, ky do të jetë rikthimi i Jones në luftime pas më shumë se tre vitesh, në kategorinë e peshave të rënda pas 12 vitesh në kategorinë e lehtë.

Fotot nga fotosesioni zyrtar i UFC-së janë shfaqur në rrjetet sociale, duke krahasuar trupin e Jones teksa luftonte në kategorinë e peshave të lehta me atë të ri në të cilin ai është gati për përballjen me Gane në peshën e rëndë.

Jones ka pasur një luftë në peshë të rëndë më parë, por në vitin 2008, kështu që kjo do të jetë një përvojë e re për një nga luftëtarët më të mirë në histori.

Kujtojmë se kategoria e peshave të rënda mbeti pa kampion pas largimit të Francis Ngannou nga UFC.
Një nga kandidatët për luftë ishte Stipe Mioçiq, i cili konfirmoi se kishte negociuar me UFC.

Megjithatë, në fund, UFC vendosi që Gana të ishte rivali i Jones.

 

Kategoritë
Sport