Nigeriani u përpoq të thyente rekordin Guinness për të qarë dhe u verbërua pjesërisht

Tembu Ebere e detyroi veten të qajë për shtatë ditë dhe thotë se ka rënë përkohësisht i verbër, ndërsa mania për bëmat ekscentrike të qëndrueshmërisë përfshin Nigerinë.

Rekordet Botërore Guinness kanë parë një rritje të përpjekjeve rekord në kombin më të populluar të Afrikës në muajt e fundit, të nxitur nga maratona e gatimit katërditore e një kuzhinieri që tërhoqi vëmendjen e publikut.

Tembu Ebere, i cili u përpoq të qante pa pushim për shtatë ditë, tha se vuante dhimbje koke, sy të fryrë dhe fytyrë të fryrë dhe u bë pjesërisht i verbër në mes të përpjekjeve të tij.

“Më duhej të ndryshoja strategjinë time dhe të zvogëloja rënkimet e mia”, tha ai për BBC, duke shtuar se ishte i vendosur të qante drejt qëllimit të tij përfundimtar, pavarësisht vështirësive me të cilat përballej.

Fuqia shpërtheu në maj kur kuzhinierja Hilda Baci u përpoq të gatuante vazhdimisht për 100 orë për të “vendosur kuzhinën nigeriane në hartë”.

Përpjekja e saj ishte aq e popullarizuar sa faqja zyrtare e internetit guinnessworldrecords.com nuk funksionoi për dy ditë. Të famshmit dhe nënpresidenti i Nigerisë e brohorisnin.

26-vjeçarja arriti të zgjasë 93 orë e 11 minuta, të cilat mjaftuan për të thyer rekordin e mëparshëm të maratonës së gatimit të vendosur në Indi në vitin 2019.

Suksesi i saj ndezi një valë përpjekjesh të ngjashme në aktivitet, duke përfshirë kohën më të gjatë të kaluar duke kënduar, lutur dhe madje edhe puthur.

Përpjekja e propozuar për puthjen e rekordeve botërore u ndalua në shtetin Ekiti, me autoritetet që u thanë organizatorëve se do të gjobiteshin nëse do të vazhdonte.

“Kiss-a-thon si event jo vetëm që është absurde, imorale, e pashëndetshme, por mund të njollosë imazhin e Ekitit”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Kulturës.

Në një rast tjetër, një masazhatore që u përpoq të vendoste një rekord qëndrueshmërie në masazh hoqi dorë pas 50 orësh dhe në një përpjekje tjetër gatimi në maratonë, dy kuzhinierë u skualifikuan pasi fikën sobat dhe shkuan të flinin.

Vetë Libri i Rekordeve Botërore Guinness u bëri thirrje nigerianëve të jenë më të kujdesshëm.

“Mjaft rekorde ju lutem,” postoi organizata pas librit të rekordeve në mediat sociale pasi dikush hodhi idenë e dy përpjekjeve të veçanta.

Vërejtjet shkaktuan një reagim të ashpër nga disa nigerianë të cilët vunë në pikëpyetje nëse Rekordet Botërore Guinness ishin “lodhur” nga vendi i tyre, duke e detyruar organizatën të tërhiqej dhe të thotë se mirëpriti “hyrje nga e gjithë bota”.

Kategoritë
KurioziteteTë ndryshme