Në cilin klub në Evropë mund të transferohet Ronaldo?

Cristiano Ronaldo, sipas shtypit, nuk dëshiron të qëndrojë për një kohë të gjatë në Arabinë Saudite dhe synon të kthehet në Evropë.

Sipas mediave të ndryshme, Cristiano Ronaldo është i pakënaqur në Arabinë Saudite, dhe një kontratë super fitimprurëse nuk i jep atij motivimin për të qëndruar në këtë vend të Lindjes së Mesme.

Më poshtë do të tentojmë se ku mund të shihet portugezi në të ardhmen e afërt.

Real Madrid

Cristiano Ronaldo thuhet se dëshiron të kthehet në Real Madrid. Portugezi kaloi pothuajse pjesën më të mirë të karrierës së tij atje, kështu që ka një nostalgji në këtë. Nga ana tjetër, Real Madridi ka disa probleme në sulm, pasi Karim Benzema ka humbur pak në krahasim me vitin e kaluar. Ndoshta në këtë situatë, marrja e Ronaldos për një periudhë të shkurtër do të ishte një vendim i mirë. Vetë portugezi u stërvit në dimër dhe e ofroi veten te Los Blancos, por Florentino Perez nuk është entuziast për këtë ide.

Newcastle

Në dimër, u raportua se Ronaldo kishte një klauzolë në kontratën e tij me Al-Nassr për një transferim të mundshëm te Newcastle. Duhet të aktivizohet nëse ekipi anglez arrin në Champions League, të cilës i janë afër. Vlen të kujtojmë se Newcastle është në pronësi të një fondi saudit. Mund të gjesh edhe logjikë në këtë vendim. Në çdo rast, Newcastle nuk do të dëmtonin të rrisnin skuadrën në mënyrë sasiore, vetëm një futbollist me përvojë mund të ndihmojë, veçanërisht një i tillë mediatik. Jo, Ronaldo nuk do të bëhet ai rreth të cilit do të ndërtohet skuadra, por do të përshtatet si shtesë. E vërtetë, pyetja është, a do të dojë Howe të marrë një futbollist kaq autoritar, dhe grindavec? Newcastle ka nevojë për një yll për statusin, por një Ronaldo i moshuar nuk ka gjasa të përshtatet në këtë rol.

Sporting i Lisbonës

Sa shumë u fol për rikthimin në klubin e tij të lindjes. Ronaldo kurrë nuk luajti vërtet për skuadrën e Lisbonës dhe do të kishte qenë e mundur të përfundonte karrierën e tij atje. Madje, sezoni i ardhshëm për “luanët” do të jetë i vështirë. Me shumë mundësi, pas rezultateve të kampionatit aktual, ata nuk do të depërtojnë në Ligën e Kampionëve, ndaj do të jetë e nevojshme të kthehen në top treshe. Duket se Sporting do ta kthenin me kënaqësi Ronaldon. Megjithatë, çështja e parave do të lindë seriozisht. Nëse Real Madridi dhe Newcastle me siguri do të kishin gjetur një rrugëdalje në komponentin financiar, atëherë do të ishte më e vështirë për Sportingun. Lisbona padyshim nuk do të tërheqë blerjen e një sulmuesi. Kjo histori e bukur është e mundur vetëm nëse vetë Ronaldo merr iniciativën.

Chelsea

Londinezët donin të nënshkruanin me Ronaldon verën e kaluar, por më pas Thomas Tuchel nuk e mbështeti Todd Bowley-n. Është e vështirë të imagjinohet se çfarë është në kokën e pronarit amerikan, por tani askush nuk do t’i tregojë asgjë me siguri. Frank Lampard është një trajner i përkohshëm, nuk është emëruar një i ri, kështu që momenti i përsosur për të nënshkruar me portugezin. Nga pikëpamja futbollistike, Chelsea fillimisht do t’i duhej të zgjidhte ata që janë tashmë në skuadër dhe Ronaldo vështirë se ka shanse. Megjithatë, Bowley mund ta thërrasë lehtësisht portugezin për të forcuar qendrën e sulmit. Nuk ka gjasa që çmenduria e radhës e pronarit të “bluve” të befasojë dikë.

Bajerni

Kur një vit më parë, skuadra e Mynihut e konsideronte portugezin si zëvendësues të Lewandowskit, kjo kishte logjikë. Në situatën aktuale, transferimi i portugezit te skuadra e Mynihut duket më i çuditshëm, por për momentin nuk duket diçka e pabesueshme. Bayerni ka ndërruar trajnerin që tashmë po mendon ta përsërisë këtë truk edhe në verë. Në të njëjtën kohë, flitet se mund të ndryshohen edhe drejtuesit e klubit. Në një situatë turbulence, dikush mund ta marrë dhe firmos me Ronaldon në vendin e qendërsulmuesit, pasi pozicioni mbetet problematik.

Kategoritë
LajmeSport