Ndeshje që vlen shumë më tepër se tre pikë: Manchester City dhe Arsenali luajnë një ndeshje vendimtare për titull

Vendimi për titullin kampion të Anglisë mund të bjerë sonte. Ndonëse është një ndeshje e xhiros së 33-të të Premiership dhe një vështrim në tabelë na tregon se diferenca mes liderit Arsenal dhe Manchester Cityt të vendit të dytë është vetëm pesë pikë, fituesi i duelit të tyre sonte do të ketë tashmë një. dorë në kupën e kampionatit.

Deri në fillim të këtij muaji, dukej se Arsenali do ta fitonte titullin në mënyrë rutinore, por pas tre barazimeve radhazi kundër Liverpool-it, West Ham-it dhe Southampton-it, skuadra e Mikel Artetës është në stilin e një lope të mirë të vjetër që jep dhjetë litra qumësht dhe më pas. shqelmon dhe derdh kovën. u fut në një situatë ku edhe tifozët më të mëdhenj të saj po humbasin shpresën se do ta shohin kupën fituese në duart e Topnikut për herë të parë që nga viti 2004.

Arsenali është lider me 75 pikë, ndërsa Manchester City në vendin e dytë ka 70, madje dy ndeshje më pak, kështu që dueli i mbrëmshëm pothuajse me siguri do të na japë përgjigjen e pyetjes se kush do ta fitojë titullin.

Pala londineze e ka ende fatin në duart e veta. Nëse fitojnë, do të shkojnë tetë pikë përpara dhe në skenarin që ata dhe City të fitojnë të gjitha ndeshjet deri në fund, kupa do t’u shkojë lojtarëve të Arsenalit.

Në rastin e fitores së Cityt, avantazhi i Arsenalit do të shkrihet në vetëm dy pikë dhe duke qenë se Qytetarët kanë dy ndeshje më pak, pritet që skuadra e Pep Guardiolës të përfitojë deri në fund të kampionatit dhe të kalojë përfundimisht vijën e finishit. së pari.

Në rast barazimi, diferenca do të mbetet pesë pikë, por me dy ndeshje më pak, City do të ketë një epërsi që gjithashtu do të jetë e vështirë të heqë dorë.

Nëse pas 38 xhirove të dyja skuadrat përfundojnë me të njëjtin numër pikësh, do të vendosë golavarazhi dhe aktualisht është në anën e Cityt, +50 kundrejt +43.

Sa i përket duelit të mbrëmjes së sotme, Guardiola mund të llogarisë vetëm te Nathan Ake, ndërsa Arteta ka probleme të mëdha pasi nuk mund të llogarisë te William Saliba, Takehiro Tomiyas dhe Mohamed Elneny, ndërsa në pikëpyetje paraqitja e Granit Xhakës.

Ndeshja mes Manchester Cityt dhe Arsenalit luhet sonte në stadiumin Etihad me fillim nga ora 21:00 me transmetim direkt në kanalin Arena Sport.

Kategoritë
Sport