Messi ka pesë arsye të mira për t’u rikthyer te Barça: Një ëndërr që së shpejti mund të bëhet realitet

Magjistari argjentinas i futbollit Lionel Messi çdo ditë e më shumë po i afrohet rikthimit në Barcelonë dhe ëndrra e tifozëve të klubit katalanas së shpejti mund të bëhet realitet.

Zëvendëspresidenti i Barcelonës Rafael Yuste konfirmoi se është në kontakt me përfaqësuesit e Messit, trajneri Xavi shtoi se ka folur me Lionel për rikthimin e tij të mundshëm dhe fakti që Messi ende nuk e ka zgjatur kontratën me PSG-në mbështet opsionin e rikthimit të tij në klub. Camp Nou.

Messi dështoi të arrijë qëllimin e tij në Paris – të fitojë Ligën e Kampionëve, por as puna e tij në Barcelonë nuk ka përfunduar dhe ai ka një arsye të fortë për t’u rikthyer në klubin katalanas.

Gazeta spanjolle Mundo Deportivo renditi pesë arsye pse Messi mund të rikthehet te Barça.

Messi është rekordmeni i Barçës në shumë kategori, por ai mund të thyejë edhe pesë rekorde të tjera.

Me kthimin te Barcelona, ​​argjentinasi mund të bëhet futbollisti me më shumë trofe të fituar në një klub. Mbajtësi i rekordeve është Ryan Giggs, i cili fitoi 36 trofe me Manchester United dhe Messi është në vendin e 35 me Barcelonën.

Gjithashtu, ai mund të bëhet lojtari më i dekoruar në përgjithësi në histori. Messi në fund të këtij sezoni me shumë gjasa do të ketë 42 trofe, pra tre më pak se Dani Alves.

Sa i përket rekordit në Ligën e Kampionëve, Messi është lojtari i dytë me numrin e paraqitjeve në atë kompeticion me 149, dhe rekordmen është Xavi me 151. Interesant është fakti se Messi mund të arrijë rekordin nën stafetën e trajnerit të Xavi.

Gjithashtu, nëse do të fitonte një tjetër Champions League me Barçën, do të bëhej lojtari më i dekoruar i skuadrës katalanake në kompeticionin elitar të klubeve evropiane.

Rekordi i fundit që ka veçuar Mundo Deportivo është i vështirë për t’u arritur, por jo i pamundur. Messi mund të bëhet golashënuesi më i mirë në historinë e Kupës së Mbretit të Spanjës. Rekordin me 69 gola e mban Josep Samitier i cili luajti si për Barçën ashtu edhe për Realin dhe Messi shënoi 56 herë në atë kompeticion.

Kategoritë
Sport