Mesfushori legjendar i Real Madrid për Mbappe: Nuk kemi nevojë për të kur kemi Vinicus

Ish-mesfushori i Realit, Jose Maria Gutierrez Hernandez, i njohur më mirë si Guti, tha se për të Vinicius Junior është një futbollist pakrahasueshëm më i mirë se Mbappe dhe se francezi nuk është i nevojshëm për mbretërorët.

Kylian Mbappe aktualisht është anëtar i Paris Saint Germain dhe ka një kontratë me kampionët e Francës deri në qershor të vitit 2025.

Emri i tij u lidh me Royals verën e kaluar, por francezi brilant vendosi të zgjasë kontratën me Saints me një rritje të konsiderueshme të të ardhurave.

Në një intervistë, Guti ka krahasuar ndeshjet e Mbappes dhe Vinicis dhe për të nuk ka dyshim se kush është futbollisti më i mirë.

“Nuk e di pse Reali e dëshiron Mbappen kur ka Vinicius. Mbappe është një lojtar i madh, por Vinicius është më i mirë. Ai është më i shpejtë, teknikisht më i mirë, shënon më shumë gola, ka më shumë asistime. Braziliani është më i vendosur dhe forma e tij aktuale është e pabesueshme”, tha Guti.

Ai shtoi se Vinicius mund të jetë një “Zot i futbollit” nëse vazhdon kështu.

“Ai u jep frikë lojtarëve kundërshtarë. Nëse ai ka më shumë qëndrueshmëri në pasimin e tij të fundit, ai do të bëhet një perëndi futbolli. Reali ka nevojë për Vinny më shumë se Mbappe,” tha Guti.

Jose Maria Gutierrez Hernandez luajti për Realin gjatë gjithë karrierës së tij, me faktin se ai luajti vitin e fundit për Beshiktashin turk, ku vari këpucët në vitin 2011.

Kategoritë
Sport