Media turke: Mesut Özil hyn në politikë dhe bëhet anëtar i partisë së Erdoganit

Mesut Özil sapo ka mbaruar karrierën e tij të shkëlqyer futbollistike dhe mesa duket tashmë po fillon një tjetër – në politikë. Siç raporton RTL gjermane, duke iu referuar portalit turk të lajmeve “Haber7”, partia në pushtet AKP e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan po e dërgon ish-lojtarin gjerman në garë si kandidat për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen më 14 maj.

Erdogan së fundmi njoftoi se në listën e kandidatëve të AKP-së do të shfaqen emra “çuditës”, përfshirë një nga bota e sportit.

Özil dhe Erdogan kanë marrëdhënie të mira prej kohësh, presidenti turk ishte edhe njeriu më i mirë në dasmën e një futbollisti të madh në vitin 2019 dhe afera “foto” para Botërorit 2018, kur Özil dhe Ilkay Gündogan bënë foto me Erdoganin dhe fanellat e lojtarëve të atëhershëm, është gjithashtu e paharrueshme.

Fotoja bëri jehonë para Kupës së Botës në Gjermani, Özil shprehimisht nuk u distancua prej saj dhe nuk donte që e gjithë kjo të kuptohej si një deklaratë politike.
Pas dështimit në Botërorin e Rusisë, Özil u tërhoq nga kombëtarja dhe akuzoi për racizëm presidentin e atëhershëm të Federatës Gjermane të Futbollit, Reinhard Grindel.

 

Kategoritë
Sport