Mbappe u bë kapiteni i ri i Francës, një vendim që tërboi zëvendësin e tij

Në moshën 24-vjeçare, Kylian Mbappe u bë kapiteni i tretë më i ri i Francës në histori, vendosi trajneri i Tricolor, Didier Deschamps.

Kapiteni prej shumë kohësh Hugo Lloris njoftoi pas përfundimit të Kupës së Botës se nuk do të mbrohej më për Francën dhe roli i liderit të Tringjyrëve duhej t’i kalonte zëvendësit të tij, Raphael Varane, por ai gjithashtu shpejt vendosi që ai të nuk luan më për Francën, kështu që trajneri Didier Deschamps duhej të gjente një lider të ri.

Siç raporton L’Equipe, Deschamps ishte duke zgjedhur mes Antoine Griezmann dhe Kylian Mbappe, dhe mbrëmë ai u tha lojtarëve se kishte vendosur për yllin e PSG.

L’Equipe gjithashtu raportoi se ylli i Atletico Madrid nuk e mori shumë mirë vendimin për të qenë zëvendës kapiten.
Griezmann është i zhgënjyer dhe i zemëruar për vendimin, sepse beson se duhet të kishte marrë shiritin e kapitenit për shkak të vjetërsisë në kombëtare, por edhe sepse ishte kapiten një herë kur luante në titull me Mbappe. Kjo ishte në shtator të vitit të kaluar në një ndeshje të Ligës së Kombeve kundër Danimarkës.

Griezmann është tetë vjet më i madh se Mbappe dhe ka 51 paraqitje më shumë se Mbappe (117-66), por Deschamps vendosi që Mbappe është lideri më i mirë dhe do të debutojë me shiritin e kapitenit të premten në Paris në raundin e parë të kualifikimeve të Euros. kundër Holandës.

Kapiteni më i ri i Francës në histori është Lloris, i cili u bë kapiten në vitin 2010 në moshën 24-vjeçare dhe Mbappe do të dalë në fushë me shiritin e kapitenit rreth krahut në moshën 24 vjeç, 3 muaj e 5 ditë.

Së bashku me Llorisin, kapiteni më i ri se Mbappe ishte legjendari Michel Platini, i cili drejtoi trengjyrëshin me një fjongo rreth krahut në moshën 24 vjeç, 2 muaj e 16 ditë.

Kategoritë
Sport