Materazzi ka zbuluar se çfarë i ka thënë Zidane në vitin 2006 para se të godiste me kokë në gjoks

Ish-lojtari i kombëtares italiane, Marco Materazzi, ka kujtuar edhe një herë finalen e Botërorit të vitit 2006 dhe, si më parë, përsëriti fjalët që përdori për të fyer Zinedine Zidane, deri në atë masë sa kapiteni francez e goditi me kokë në gjoks.

Finalja e Kupës së Botës 2006 do të mbahet mend gjithmonë për kartonin e kuq të sipërpërmendur të Zinedine Zidane.

Italia fitoi titullin duke mposhtur Francën me penallti në finale me rezultatin 5:3, por goditja me kokë e ikonës franceze Zinédine Zidane (50) në gjoksin e Marco Materazzi (48) shënoi ndeshjen. Ndonëse prej vitesh dihet se çfarë i ka thënë Materazzi, tashmë ai e ka përsëritur edhe një herë si i ftuar në emisionin Italian Football TV.

“Zidane më ofroi një fanellë. Unë i thashë se më mirë do të merrja motrën e tij”, tha Materazzi, pas së cilës francezi e goditi atë në minutën e 110 të ndeshjes dhe siç pritej, fitoi një karton të kuq direkt.

Në një intervistë të madhe për “L’Equipe”, ish-asi i Juventusit dhe Real Madridit ka shpjeguar pse ishte veçanërisht i tensionuar emocionalisht atë ditë.
Më pas francezi u shqetësua për nënën e tij dhe i ra pas provokimit të Materazzi-t.

“Nëna ime ishte shumë e lodhur atë ditë. Unë flisja me motrën time në telefon disa herë në ditë. Kështu e dija që nëna ime nuk ishte mirë. Unë isha vetëm e shqetësuar për të. Ai ofendoi motrën time që ishte me nënën time në kohë”, tha Zidane.

Kategoritë
Sport