Legjenda gjermane: Sheiku i Katarit i vodhi momentin më të madh të karrierës së Messit

LEO MESSI ishte gati të merrte trofeun e Botërorit nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, por më pas ndodhi një surprizë. Futbollisti më i mirë në botë dhe kapiteni i kampionëve të rinj të botës është mbështjellë me një mantel të zi misterioz nga sheiku i Katarit Tamim bin Hamad Al-Thani. Më vonë u mësua se ishte një bisht, një mantel tradicional i veshur nga qytetarët e pasur të Katarit mbi rrobat e tyre në raste të veçanta festive.

Kjo lëvizje e sundimtarit të Katarit u prit me kritika të shumta në rrjetet sociale dhe komentuesit e mediave. Ata theksojnë se ajo që ai bëri ishte ndërhyrëse dhe se ishte e qartë se Messi kishte turp të vishej me atë që nuk donte të vishte. Një nga ata që nuk e ka pëlqyer fare është Bastian Schweinsteiger.

Gjiganti i Bayernit dhe Kombëtares gjermane, të cilën e drejtoi në titullin e botës në vitin 2014, e komentoi në televizionin ARD, ku analisti tha: “Me këtë lëvizje, sundimtari i Katarit i hoqi Messit momentin më të madh të tij. Është e qartë se Messit nuk e pëlqeu atë, ashtu si as mua. Nëse do të donin t’i bënin haraç zakoneve lokale, mund ta kishin bërë më vonë, në dhomën e zhveshjes. Në përgjithësi, një paraqitje shumë e pasuksesshme.”

Kategoritë
Sport