Kryeministri Kurti nderon Ataturkun gjatë vizitës në Turqi

Pas takimit bilateral me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kryeministri Albin Kurti, së bashku me delegacionin zyrtar nga Kosova dhe ambasadorin e Kosovës në Turqi, Agon Vrenezi, vizitoi Mauzoleun e ish-presidentit turk, Mustafa Kemal Ataturkut dhe vendosi kurorë me lule në nderim të veprës dhe jetës tij.

“Mustafa Kemal Ataturku është njëri nga liderët më të mëdhenj dhe historik të botës. Në kohë dhe rrethana shumë të vështira, ai arriti të bëjë të dyja: mbrojti popullin dhe themeloi Republikën. Një shembull që duhet të studiohet dhe mësohet, për të respektuar të kaluarën dhe të shpresohet për të ardhmen”, shkroi Kurti në librin e përshtypjeve.

Kurti sot po ashtu takoi edhe ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Hakan Fidan.

Ndërkaq të hënën, do të zhvillohet forumi i parë ekonomik i bizneseve të Kosovës dhe Turqisë, në të cilin krahas kryeministrit marrin pjesë edhe një delegacion i gjerë qeveritar.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi