Kroos nuk dëshiron të jetojë më në Gjermani për shkak të migrimit masiv

Futbollisti legjendar gjerman Toni Kroos (34) ka deklaruar pas karrierës së tij se nuk do të jetojë në Gjermani, pasi ndihet i pasigurt.

I ftuar në podcastin Lanz & Precht në kanalin ZDF, ish-lojtari i Real Madridit shpjegoi se do të vazhdojë të jetojë në Spanjë, ku jeton prej dhjetë vitesh.

Kampioni i botës 2014 ankohet për disa pasoja të emigracionit masiv në vendin e tij, ndërsa në të njëjtën kohë vlerëson avantazhet e tij.

“Gjermania nuk është më vendi që ishte 10 vjet më parë kur u largova,” tha ai.

“Pavarësisht nëse ishte në vitin 2006 apo sot, shumë njerëz janë pritur me krahë hapur. Unë mendoj se është e mrekullueshme. Unë me të vërtetë mendoj se është e mrekullueshme, por gjithashtu mendoj se ka qenë shumë e pakontrolluar. Unë nuk mendoj se kemi qenë në gjendje për të përfituar nga kjo qasje apo kjo ide thelbësisht shumë pozitive, të cilën unë e mbështes një mijë për qind, sepse mendoj se është mirë që njerëzit vijnë tek ne nga jashtë dhe janë të lumtur”.

Kroos beson se gjermanët thjesht i nënvlerësuan emigrantët në tokën e tyre dhe përfunduan duke humbur kontrollin.

“Dhe është e qartë se kur vijnë shumë njerëz, gjithmonë ka një përqindje, si për shembull midis gjermanëve, që nuk na bëjnë mirë dhe që nuk i bëjnë mirë vetes. Dhe është e njëjta gjë me shumë njerëz që vijnë, nëse nuk mund ta thoni ndarja e tyre, në fund bëhet e vështirë dhe sigurisht, qëndrimi i gjermanëve do të jetë gjithmonë i ndarë për këtë çështje, edhe nëse ideja bazë është se njerëzit po vijnë, gjë që na duhet padyshim”, tha Kroos.

Ai e mbylli prezantimin e tij me një shembull.

“Nëse dikush do të më pyeste nëse më mirë do ta lija vajzën time të dilte në orën 23:00 në një qytet të Spanjës apo në një qytet të madh gjerman, do të zgjidhja më mirë Spanjën. Ndoshta nuk do të kisha kaq shumë shqetësime, megjithëse nuk është kështu do të thotë se nuk ka probleme në Spanjë”, tha Kroos.

Kroos e filloi karrierën e tij në radhët e të rinjve të Hansa Rostock, prej ku kaloi në radhët e Bayern Munichut.

Kjo u pasua me një huazim te Bayer Leverkusen për të forcuar radhët e Real Madridit në verën e vitit 2014, i cili ndau 25 milionë euro për të.

Ai ishte dhjetë vite anëtar i Klubit Mbretëror dhe vendosi ta mbyllë karrierën këtë sezon, por nuk ia doli të fitojë titullin e kampionit të Evropës me një përfaqësi.

Kategoritë
Sport