Kremlini: Konflikti në Ukrainë po përshkallëzohet, mund të ndalet nëse Perëndimi ‘pendohet’

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se marrëdhëniet Rusi-SHBA janë në ‘pikën më të ulët në histori’

Konflikti në Ukrainë po përshkallëzohet dhe përfshirja e NATO-s është rritur nga dita në ditë, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, raporton Anadolu Agency (AA).

“Në të vërtetë, ai (konflikti) po zhvillohet në një spirale lart. Ne po shohim përfshirje në rritje të tërthortë dhe ndonjëherë të drejtpërdrejtë të vendeve të NATO-s në këtë konflikt”, tha Peskov në një konferencë shtypi në Moskë.

Përshkallëzimi mund të ndalet nëse Perëndimi pendohet për cinizmin dhe mashtrimin e tij me marrëveshjet e Minskut (që synonte t’i japë fund luftimeve nga rusishtfolësit në Ukrainën lindore) dhe nëse merr parasysh interesat e Rusisë, shtoi ai.

Marrëveshjet, megjithatë, nuk u zbatuan kurrë plotësisht. Moska thotë se pasi u bë plotësisht e qartë se Kievi nuk do të zbatojë marrëveshjet, ajo filloi “operacionin special ushtarak” në Ukrainë më 24 shkurt 2022.

Duke komentuar takimin e zyrtarëve perëndimorë në bazën ushtarake Ramstein të Gjermanisë për çështjen e dërgesave të tankeve të rënda në Ukrainë, Peskov tha se furnizimet nuk do të ndryshojnë ndjeshëm situatën, por “do të shtojnë probleme për Ukrainën dhe popullin ukrainas”.

Peskov përsëriti se mobilizimi i pjesshëm ushtarak i vitit të kaluar, në të cilin Rusia thirri 300.000 vullnetarë për të luftuar në Ukrainë, ka përfunduar dhe i bëri thirrje t’u besohet vetëm informacioneve zyrtare në vend të postimeve në mediat sociale.

Në njoftimin e Pentagonit për përpjekjet për të bindur vendet e Amerikës Latine që të transferojnë armë në Ukrainë, Peskov tha se Rusia do të monitorojë nga afër situatën.

“Këtu është shumë e rëndësishme (të kemi parasysh) kufizimet ligjore për furnizimet për vendet e treta. Sepse çdo dërgesë, natyrisht, kushtëzohet nga disa detyrime të atyre vendeve që pranojnë produkte ushtarake”, vuri në dukje ai.

Duke folur për marrëdhëniet Rusi-SHBA, Peskov tha se dy vitet e administratës Biden kanë qenë “shumë të këqija” për lidhjet dypalëshe, të cilat zbritën në “pikën më të ulët në histori” pa shpresë për përmirësim në të ardhmen e parashikueshme.

Kategoritë
BotaLajme