Kjo është lista e futbollistëve më të shpejtë të Euros: Slloveni në krye, Mbappe ka kaluar rekordin nga Champions League

Shoqata evropiane e futbollit UEFA ka publikuar sot listën e futbollistëve më të shpejtë në Kampionatin Evropian aktual.

Sigurisht që këto janë shpejtësitë më të larta të arritura nga futbollistët në sprintet e tyre gjatë ndeshjeve dhe siç pritej në vend të parë është Kylian Mbappe.

Mbappe pati sprintin më të shpejtë në Euro pasi vrapoi me shpejtësi 36.5 km/h, duke kaluar kështu rekordin e Karim Adeyemi nga Champions League, i cili vrapoi 36.3 km/h sezonin e kaluar.

Spanjolli Ferran Torres është në vendin e dytë në Euro me një sprint prej saktësisht 36 km/h dhe slloveni Benjamin Šeško është i lartë në këtë listë me një sprint prej 35.9 km/h.

I ndjekur nga Leroy Sane dhe Valentin Mihaila (35.8 km/h), Theo Hernandez (35.7 km/h), Dan Ndoye (35.6 km/h), Mickey Van de Ven (35.6 km/h), Rasmus Hojlund (35.5 km/h ) dhe Rafael Leao (35.4 km/h).

Kujtojmë se Euro ka arritur në fund dhe gjysmëfinalet janë planifikuar për në mesin e javës. Të martën do të takohen Spanja dhe Franca, ndërsa e mërkura është rezervuar për duelin mes Holandës dhe Anglisë.

Finalja do të luhet të dielën.

Kategoritë
Sport