Keçmanoviq është vrasësi më mizor i fëmijëve në histori: Askush në atë moshë nuk vrau më shumë njerëz

Kosta Keçmanoviq (13), i cili vrau tetë bashkëmoshatarë dhe një roje në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” në Beograd të mërkurën në mëngjes, është vrasësi masiv më mizor i asaj moshe në histori.

Në mesin e të gjithë vrasësve masive në botë nën moshën 14 vjeç, që në Serbi është kufiri ligjor nën të cilin një fëmijë nuk mund të mbahet penalisht përgjegjës për një krim pavarësisht nga numri i viktimave, askush nuk ka vrarë aq viktima sa Keçmanoviq.

Deri më tani, në listën e fëmijëve të vrasësve masive nën moshën 14 vjeç janë vetëm tre emra, të cilët lanë pas të paktën katër viktima.

Në vitin 2019, Kyle Alwood vrau pesë anëtarë të familjes së tij kur i vuri zjarrin një shtëpie në Illinois, SHBA. Ai ishte vetëm nëntë vjeç atëherë.

Në vitin 1998, në shoqërinë e bashkëpunëtorit Mitchell Johnson (13), Andrew Golden (11) vrau katër studentë dhe një mësues në një shkollë të mesme në Arkansas dhe plagosi 10 të tjerë.

Braziliani Marcelo Eduardo Bovo (13) vrau katër persona në Sao Paulo në vitin 2013, pas së cilës kreu vetëvrasje.

Sipas ligjit serb, një fëmijë nën moshën 14 vjeç nuk është penalisht përgjegjës pavarësisht peshës së krimit dhe numrit të viktimave, gjë që është pikërisht në këtë masakër. Nëse do të ishte 14 vjeç, Keçmanoviq, në rastin më të keq, mund të shkonte në institucionin korrektues. Mirëpo, duke qenë se është vetëm 13 vjeç, mbrëmë iu dorëzua punëtorëve të Qendrës për Punë Sociale.

Kategoritë
LajmeRajoni