Kapiteni dhe rekordmeni i Francës i dha fund karrierës së tij kombëtare dhe emëroi pasardhësin e tij

Kapiteni i ekipit francez të futbollit, Hugo Lloris, i dha fund karrierës së tij ndërkombëtare dhe vendosi të tërhiqet nga kombëtarja.

Ky 36-vjeçar vendosi t’i japë fund karrierës së tij përfaqësuese pas më shumë se 14 vitesh në skuadrën franceze dhe për 12 vite ishte kapiten i kësaj përzgjedhjeje.

Në total ka mbrojtur për Francën në 145 ndeshje dhe me këtë ekip ka fituar vendin e dytë në Kampionatin Evropian të vitit 2016 dhe titullin kampion bote në Rusi në vitin 2018, si dhe vendin e dytë në Botërorin e Katarit.

Lloris bëri debutimin e tij për kombëtaren franceze më 19 nëntor 2008 në një ndeshje miqësore kundër Uruguait dhe së fundmi ai kaloi Liliana Thuram dhe u bë rekordmeni për numrin e paraqitjeve për ekipin kombëtar.

“Unë mendoj se skuadra është gati për të ecur përpara, dhe është portieri Mike Maignan i cili është gati të hyjë në vendin tim”, tha Lloris.

Kategoritë
Sport