Jones u bë kampioni i peshave të rënda të UFC në vetëm dy minuta dhe dëshmoi se është luftëtari më i mirë në histori

Jon Jones dëshmoi se është luftëtari më i mirë i MMA-së në histori pasi mposhti në mënyrë rutinore Cyril Gane në një luftë për titullin UFC në peshën e rëndë.

Kockat popullore u rikthyen pas tre vjetësh, ndërruan klasa dhe mposhtën pa djersë një nga luftëtarët më të mirë sot.

Jones, i cili drejtoi kategorinë e peshave të rënda për vite me radhë, kaloi në kategorinë e peshave të rënda pas një pauze tre vjeçare dhe në eventin UFC 285 në Las Vegas, ai menjëherë mori mundësinë për të fituar titullin.

Lufta zgjati vetëm dy minuta e katër sekonda, dhe Jones fitoi me mbytje në gijotinë.

Që nga fillimi i luftës, Jones po kërkonte një mundësi për të rrëzuar Gane dhe kur më në fund ia doli, nuk kishte shpëtim për luftëtarin francez.

Tridhjetë e pesë vjeçari Jones tani ka 27 fitore nga 29 ndeshje dhe kundërshtari i tij i radhës do të jetë Stipe Miocic.

Kjo luftë mund të ndodhë vetëm disa muaj larg, duke qenë se Jones nuk ka pësuar praktikisht asnjë goditje serioze nga Gane.

Kategoritë
Sport