Jasharaj i përgjigjet Kurtit: Nuk jemi PAN, këto deklarata janë bajate

Që në mëngjes, kryeministri Kurti ditën e nisi me një deklaratë “therrësë” karshi sindikalistëve, të cilët që nga 25 gushti po mbajnë grevë.

Kurti këta sindikalistë, në krye me Rrahman Jasharajn i quajti “Sindikalistë të PAN-it”, që sipas tij iu ka këputur sahati me 14 shkurt, kur edhe VV-ja i fitoi zgjedhjet.“Bëhet fjalë për një inati ndaj qeverisë së zhvillimit dhe shpresë. Sindikalistëve të PAN-it iu ka këputur sahati më 14 shkurt dhe aty iu ka ngelur sahati sindikalistëve dhe tani po dëshirojnë që t’ia bëjnë PAN-it opozitën, duke e bërë grevën armë kundër qeverisë.”, ka thënë Kurti.Këtë deklaratë i pari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj po e cilëson si bajate.

Ai në një prononcim për gazetën Nacionale tha se me këto deklarata, Kurti po mundohet të ndikojë tek anëtarësia, por një gjë e tillë, është e pamundur.

“Kjo nuk është hera parë që ai flet pa pas asnjë argument, s’di pse po e thotë kaq shpeshë. Këtë po ia përforcojnë disa panelistë e analistë. Kjo deklaratë është bërë bajate, nëse e ka për të ndikuar tek anëtarësia, e ka shumë gabim”, tha Jasharaj për Nacionalen.Kryetari i Këshillit Grevistë, Jasharaj, e ka një këshillë për Kurtin, se çfarë të bëjë në vend të këtyre deklaratave bajate.

“Në vend të këtyre deklaratave që janë bërë bajate dhe nuk kanë arritur asnjë efekt, kishte me qenë më mirë me u ulë me gjetë një zgjidhje”, tha Jasharaj.

Ai shtoi se deri tani, nuk ka asnjë lëvizje për të filluar mësimin e për ta ndalur grevën.

Ndërsa nënkryetari i SBAShK-ut, Ymer Ymeri  tha se sa po duket, që po afrohen qëndrimet për të gjetur zgjidhje, deklaratat e tilla nga Qeveria, po e pamundësojnë një gjë të tillë.

“Deklaratat e kryeministrit e të ministrave, sapo po afrohemi në qëndrime me gjet një zgjidhje, po tentojnë më i largu bisedimet dhe mos me pas zgjidhje. 25 mijë sindikalista janë që Kurti i quajti të PAN-it, gjatë kohës sa ishte Haradinaj kryeministër, Kurti në opozitë na ka përkrahë më së shumti, na ka qëndru afër. E tash nuk e di qysh u banëm të PAN-it. Kurti po tenton me i përça sindikalistët, por një gjë e tillë s’ndodhë”, tha Ymeri.Ai me bindje tha se me këto deklarata, greva nuk do të ndalet.

“Me këto deklarata nuk ndalet greva, le te dijnë krejt qeveria”.

Pas kësaj deklarate, pati reagim edhe nga Sindikata e Shërbyesve Civilë.

Ali sefaj, tha se nuk është PAN-ist, e madje as pianist.

“Nuk jam PAN-ist as Pianist. As çiftelisë s’di mi ra!”, ka shkruar Sefaj në Facebook, ku i ka bashkëgjitur një shkrim të tij ku kundërshtonte qeveritë e kaluara.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi