Ish-lojtari i Liverpoolit (36) ka qarë pas përfundimit të karrierës për shkak të problemeve me zemrën

Ish-futbollisti i Liverpoolit, Lucas Leiva u përlot në lot pasi njoftoi tërheqjen nga futbolli për shkak të problemeve shëndetësore.

36-vjeçari me përvojë u detyrua të varte çizmet pasi u diagnostikua me një sëmundje të zemrës dhe analizat rutinë në fund të vitit të kaluar zbuluan problemin.

Mesfushori brazilian u detyrua të ndalojë përkohësisht të luajë për Gremio në dhjetor pas testeve, dhe tani ka konfirmuar në një deklaratë emocionale se përfundimisht do të tërhiqet.

“Së pari do të doja të falënderoja Grammy-t për të gjithë mbështetjen në këto tre muaj. Sot po shpall pensionin tim. Ka qenë një kohë e vështirë, mendoj se kjo është hera e parë që qaj për këtë rast. Por mundem vetem faleminderit.Po perfundoj aty ku do te doja,jo si do te kisha dashur.Kisha shume shpresa qe situata do te kthehej,por nuk ndodhi.Shendeti im eshte ne rendesi te pare”, tha Leiva.
Leiva u rikthye në Gremio qershorin e kaluar pas një periudhe pesëvjeçare në Itali me Lazion. Ai fillimisht u largua nga Gremio për Liverpool në vitin 2007, ku luajti 346 ndeshje për Reds për dhjetë vjet.

Ai fitoi Kupën e Ligës me Liverpoolin në vitin 2012 dhe ndihmoi Lazion të fitonte Kupën e Italisë në 2019. Leiva luajti 23 herë për Brazilin dhe përfaqësoi vendin e tij në Lojërat Olimpike të vitit 2008.

Kategoritë
Sport