Inxhinieri e dobishme shoqërore që qëndron pas filmit të animuar të dubluar në arabisht

Ja se si u rritën djemtë dhe vajzat e reja arabe duke parë shfaqje japoneze të dubluara në arabishten klasike në kanale si SpaceToon transmeton Gazeta e Re.

Në vitin 2017, 300 arabë sauditë të rinj udhëtuan në Japoni për të mësuar artin e bërjes së anime (një stil i animacionit të filmit dhe televizionit japonez, që zakonisht u drejtohet të rriturve, si dhe fëmijëve) dhe manga (një stil i librave komikë dhe romaneve grafikë japonezë, që zakonisht u drejtohen të rriturve dhe fëmijëve). Ky ishte bashkëpunimi i parë aktiv midis Arabisë Saudite dhe Japonisë, me qëllimin e shprehur për të prodhuar së bashku filmin paraislamik, “The Journey” (“Udhëtimi”).

Fillimisht i planifikuar për t’u lëshuar në Cannes Film Festival 2020, data e lëshimit të tij është shtyrë përpara për shkak të Covid-19. Filmi është një pikë referimi kulturore më vete, që mori dy vjet e gjysmë për t’u bërë, dhe që përmban një përzierje të guximshme të kulturës Japoneze dhe Arabe.

https://youtu.be/EP6FKs1JsnE

Udhëtimi tregon historinë epike të një prej heronjve para-islamikë të Arabisë me një të kaluar të fshehtë, i cili kalon nga bërja e qeramikës në heroizëm të lakuar. Përpjekja e fundit kulturore nuk është e para. Në vend të kësaj, ajo ndërtohet në krye të një trashëgimie të gjatë të adaptimit të animeve në botën arabe që shtrihen që në vitet 1970.

Mosha e artë

Lindja e Mesme nuk është e huaj për animacione. Për dekada, fëmijët që flasin arabisht kanë shijuar dhjetra karikatura të dubluara që nga fillimi i viteve 1980.

Në vitin 1976, një institucion i Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit të sapo formuar iu kushtua krijimit të përmbajtjes mediatike dhe televizive për vendet anëtare.

I quajtur Instituti i Përbashkët i Prodhimit GCC, ai u bashkua shpejt nga vende si Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite, Bahreini, Omani, Katari dhe Kuvajti. Një vit pasi u formuan, ata lëshuan ofertën e tyre të parë: një version të dubluar të ‘Sesame Street’, të rititulluar ‘Open Sesame’, në një lëvizje kulturore të historive të Ali Babës dhe dyzet hajdutëve.

Shfaqja ishte një sukses i menjëhershëm. Ishte një kohë kur televizioni arab transmetonte ende luftë me përmbajtje të kufizuar. Përveç lajmeve dhe  serialeve dramë, nuk kishte asnjë kapacitet për të bërë shfaqje edukative për fëmijët.

Frymëzuar nga suksesi i tyre dhe vlerësimi kritik që morën, institucioni dubloi të paktën dymbëdhjetë animacione që shpejt u bënë gur themeli i konsumit të ri kulturor jo vetëm në Gji, por në të gjithë Lindjen e Mesme.

 Inxhinieri sociale

Megjithatë, që nga themelimi, institucioni i prodhimit të përbashkët ishte i qartë për faktin se misioni i tij nuk ishte vetëm krijimi i përmbajtjes për shikuesit arabë. Në vend të kësaj, dokumentet e tyre të misionit detajojnë përparësitë e tjera.

Së pari erdhi ringjallja e historisë dhe trashëgimisë arabe dhe islamike, dhe theksimi i idealeve islamike. Së dyti, ringjallja e trashëgimisë së Gjirit. Ndërtimi i kapaciteteve të radios dhe televizionit është i treti në listën e objektivave të tyre të vetëdeklaruara.

Për mirë ose për keq, kjo çoi në ngritjen e një forme unike të animacioneve që shmangu censurën, dhe në vend të kësaj ripunoi të gjithë rrëfimet për një rrëfim më ‘moral’.

Një nga shfaqjet e tyre më ikonike është ‘Adnan wa Lina’, fillimisht i adaptuar nga Future boy Conan, një seri animacioni shkencor-fantasti prodhuar fillimisht më 1978. Animacioni u drejtua nga portreti Hayao Miyazaki dhe ndan të njëjtin stil dallues të akuarelit të pare të filmave më të famshëm të kohëve të fundit si Spirited Away, Castle in the Sky dhe Howl’s Moving Castle. Future Boy Conan përmban një tokë post-apokaliptike, ku njerëzimi përballet me zhdukje pasi Rusia dhe Shtetet e Bashkuara hynë në luftë.

Historia ndjek udhëtimin e një djali të ri, Adnan (Conan) i cili është një pasardhës i njerëzve që u përpoqën të iknin në tokë. Djali shprehet në arabishten e përsosur klasike, ndërsa kërkon të mbrojë një vajzë, Lina (Lana) nga mbetjet e qeverive të tokës ndërsa përpiqen të kapin gruan e re sepse ajo është një nga femrat e fundit në tokë dhe për të kapur teknologjinë diellore që mundësonte anijen kozmike stërgjyshore të Conan (Adnan).

Animacioni origjinal përshkruan marrëdhënien e tyre si një ‘dashuri të pastër’, pasi Adnan kthehet në shpëtimin e saj herë pas here, por në versionin e dubluar në arabisht, kjo është ndryshuar në një marrëdhënie të qëndrueshme platonike.

Shembuj të tjerë të shquar përfshijnë Dragon Ball Z, që fillimisht transmetohej në vitet 1990 dhe ende popullor edhe sot. Versioni i dubluar në gjuhën arabe u kujdes veçanërisht për të paraqitur 7 Dragon Balls që japin dëshira si një forcë e natyrës, dhe jo hyjnore. Skenat e ndara dhe veçanërisht të papërshtatshme për moshën u hoqën përmbledhur. Të shikosh versionin arabisht të Dragoit Ball do të thotë të përjetosh një shfaqje unike të shëndetshme, marrëdhëniet e së cilës u adaptuan shpejt me kulturën arabe në atë kohë.

https://youtu.be/_4LUWcAUIwk

Edhe këngët e kreditit të hapjes u shkruan nga e para për t’i dhënë një mesazh specifik kulturor demografisë së saj të re.

Këngët u interpretuan nga artistë të nivelit më të lartë dhe janë gati po aq të pëlqyera sa vetë serialet.

Për shembull, kreditet e hapjes Dragon Ball të dubluar në arabisht këndojnë:

“Ju e patë të vërtetën përtej të dukshmes

Ju gdhendët letra në gur

Ju ndriçuat shtegun

Ju gjetët vërtetësi

Ju ngritët lart, kokat dhe shpirtrat

Ju pluhurosët fytyrën e mallit

Ju zgjuat vizionin dhe ndërgjegjen “.

Për një shfaqje që u bë fillimisht për fëmijë 11 vjeç e lart, teksti është shumë më përmbajtësor sesa shfaqjet e tjera në të njëjtën zhanër.

Ndërsa institucioni mori vrullin në punën e tij, ai filloi të rigjete të gjithë rrëfimet për disa seri, me shikuesit arabë jo më të mençur.

“Detective Conan”, një seri detektive japoneze ndjek një organizator të ri të bllokuar brenda trupit të një fëmije për shkak të helmit të administruar penalisht, i cili është i detyruar të ndryshojë emrin e tij në Conan dhe të jetojë me të dashurën e tij dhe babanë e saj detektues, ndërsa ai zgjidh çështjet e tyre me interes.

Në versionin arab, e dashura e tij është kthyer në një të fejuar, me skena të shumta krimi të prera tërësisht. Sigurisht, versioni arab i ‘Detective Conan’ përdor me mençuri skena të prera dhe nganjëherë të cunguara për të shmangur shfaqjen e dhunës së tepruar ndaj shikuesve.

Tek ‘Remi’, një epikë emocionale që ndjek protagonistin e ri të romanit Sans Famille (Pa Familje) të autorit francez Hector Malot, jetimi i ri i cili shitet në skllavëri ndryshohet nga mashkull në femër dhe i jepet një këngë krediti e hapjes emocionuese që renditet ndër pjesët më të mira të muzikës adaptuese seriale arabe.

https://youtu.be/twVyq_I2PrE

Një tjetër film i animuar, ‘Romeo’s Blue Skies’, tregon historinë e pastruesve të rinj të oxhaqeve në Itali dhe një protagonist të ri i cili hyri në punë të indensuar për të paguar ilaçet e babait të tij. Versioni arabisht është riemëruar, ‘the Age of Friendship’, duke glorifikuar miqësinë e qëndrueshme dhe vetëmohimin midis anëtarëve të bandës së pastruesit të oxhaqeve, dhe përsëri heq skenat e dhunshme ose të frikshme. Në momentet kur personazhet duken duke pirë nga rezervuarët e birrave, prodhuesit i bëjnë ata ta përshkruajnë atë si lëng molle.

https://youtu.be/gHkKvKl6pxo

Raste të tjera, si seria e famshme botërore Hunter X Hunter u dubluan për vetëm dy sezone dhe e përfunduan historinë pas më pak se njëqind episodesh, megjithëse shfaqja ka vazhduar që nga 140 episodet e sotme.

https://youtu.be/JOz8CVQjTuA

Në të, ata përdorin prerje dhe redaktim selektiv për të fshehur copëtimet, për të hequr idenë dhe janë të prirur të fshijnë çdo përshkrim të fuqive të personazhit në lidhje me Zen Budizmin ose Taoizmin, siç përshkruhet në shfaqjen origjinale. Në vend të kësaj, kultivimi i fuqive të tyre paraqitet si një shkencë dhe art ushtarak. Kur gjuetarët origjinal janë përshkruar si mercenarë, versioni i dubluar në arabisht i paraqet ata si heronj, eksplorues dhe shkencëtarë.

Teksti i këngës është gjithashtu shumë kuptimplotë.

“Sytë e tij i shkëlqyen, me këmbëngulje qëndroi

Në qetësinë e natës

Kush është ai, ky aventurier këmbëngulës që përballet me përmbytjen?

Ai e largon rehatinë larg

Ai gjithmonë kërkon drejtësi

Me imazhin e babait të tij në ëndrrat e tij

Zgjohet në zemrën e tij të ndjeshme dhe dashurinë për të gjithë

Pavarësisht se sa i dashur është çmimi kur bëhet fjalë për vështirësitë

Ai do të mbetet heroi,

Me durim dhe sinqeritet”.

Shfaqjet e përmendura më sipër janë vetëm një grusht në mesin e dhjetra që përfshinin animacione rrënuese të futbollit Captain Tsubasa, përgjegjës për të rënë në dashuri me futbollin e zakonshëm në Lindjen e Mesme. Të tjerët përfshijnë Hamtaro, Thunder Jet, Pokemon, lotëtarin ikonik ‘Baby and me’, dhe Digimon etj.

https://youtu.be/IKrTiwvYVZU

https://youtu.be/kItTu5h3j8Y

Arabishtja klasike

Të tjerët e përshkruajnë atë si një grusht shteti në ruajtjen e gjuhës. Ndërsa Lindja e Mesme u hap për pjesën tjetër të botës, arabishtja klasike u kërcënua. Pak njerëz po mësonin ende gjuhën e pasur, të nuancuar të vjetër në shkolla, sepse thjesht nuk kërkohej në jetën e përditshme.

Por animacionet arabe të dubluara, pothuajse tërësisht të dhëna në arabishten klasike, ringjalli përdorimin e saj.

“Ekuivalenti është një karikaturë angleze që flet në Shekspirian”, qesh Hareth.

Në zemër të tij ishte një mesazh pan-arab. Nisma punësoi mbi 50 aktorë nga Kuvajti, Siria dhe Iraku për të shprehur karikaturat. Duke mos kursyer përpjekje, edhe këngët e hapjes u shpikën në kryeveprat arabe që u dhanë pushim shumë këngëtarëve arabë, duke përfshirë edhe argëtuesin sirian Awsala Nasri, i cili ishte vetëm një adoleshent në atë kohë.

Këngëtarë të tjerë të famshëm që u punësuan përfshijnë Sammy Clark, i pajisur me një zë legjendar që i këndonte këngët Grendizer, paraardhësit shpirtëror të transformatorëve modern të franshizës dhe Treasure Island.

https://youtu.be/9ACNEkq_qhA

Gjatë gjithë dublimit, vëmendja iu kushtua vlerave të dashurisë, nderit dhe familjes, si dhe gjuhës klasike. Në ditët moderne megjithatë, kjo nuk zgjati. Egjipti filloi të dublonte animacione dhe karikatura në zhargonin e folur egjiptian, shumë larg edukimit organik që fëmijët merrnin nga shikimi i këtyre shfaqjeve më të vjetra.

 Afiniteti kulturor

“Me sa duket, prodhimi i filmit të tyre të fundit është një përvojë kaq unike, sepse ata gjetën të gjitha këto ngjashmëri kulturore prapa kulturës Arabe dhe Japoneze dhe i festuan ato.”

Shimzu Shinji, krijuesi i One Piece dhe producent ekzekutiv në Toei Animation përshkroi se ndihen të lumtur kur panë protagonistët e filmit “duke luftuar për të mbrojtur njerëzit që ata i respektojnë dhe i duan, pasi kjo është e ngjashme me ndjenjat e japonezëve që respektojnë dhe vlerësojnë bashkëpunimin me të tjerët”.

Arabi Saudit më i moshuar për t’u bashkuar me këtë sipërmarrje ishte 36 vjeç, me më të riun në moshën 23 vjeç, e cila premton një ringjallje të gjallë të animes si medium për televizionin në Lindjen e Mesme.

Lidhjet që lidhin Japoninë dhe Lindjen e Mesme janë të rëndësishme, dhe jo shpesh të përmendura tepër. Studentët në të gjithë Lindjen e Mesme mësohen se Japonia është një fuqi ndërkombëtare që kapërceu kufizimet dhe sfidat e saj për t’u bërë një nga vendet më të forta dhe më të përparuara në botë.

Por në vitin 2011, Japonia hyri në kulturën kryesore arabe në të gjithë Lindjen e Mesme.

Një shfaqje e vlerësuar nga kritika, e quajtur Khawater (Refleksione) e prodhuar për Ramazanin ndoqi një kritik simpatik kulturor saudit në episode 15 minutëshe ndërsa ai udhëtoi për një sezon të tërë nëpër Japoni, duke u bërë një temë shtëpiake.

“Shiko këtë. Shikoni se si qëndrojnë në radhë. Ata janë kaq të urdhëruar. E di pse? Për shkak se ata respektojnë njëri-tjetrin, ata respektojnë ligjin dhe askush nuk është mbi askënd këtu”, thotë Ahmed Al Shugairi në një episod në tren në Japoni.

Kënga hyrëse për sezonin 9 të serisë ishte një hit kulturor, duke shfaqur Maher Zain, me tekst të fuqishëm që rezonojnë me një dëshirë të përbashkët kulturore për të rimarrë përparësinë kulturore dhe shkencore.

https://youtu.be/d3LiZsb0ves

Një citat i shpërndarë gjerësisht nga shfaqja thotë: “Ne nuk kemi ardhur në Japoni për t’i glorifikuar ose për t’i imituar ata, kemi arritur të mësojmë se çfarë mund të jetë e dobishme nga ne”, thotë ai, para se t’u tregojë shikuesve etiketimet shoqërore japoneze, kohët e përpikta të trenave, biblioteka për personat me shikim të dobët, madje edhe gjëra të thjeshta, si njerëzit që lexojnë libra në transportin publik.

“Shikoni, ose jetojmë në një planet të veçantë, ose Japonia është planeti i saj. Por ne, (arabët dhe popujt japonezë), nuk mund të jemi në të njëjtin plane”, përfundon Al Shugairi. Ndjenja është e përhapur. Në pothuajse çdo diskutim mbi zhvillimin në Lindjen e Mesme, Japonia është një referencë e pashmangshme.

Në zemër të saj është një afinitet i patreguar midis dy njerëzve që mund të ketë filluar me dublimin arab, por në fund të fundit qëndron në një ndjenjë të rrënjosur thellë se të dy popujt janë njësoj. Besimet fetare të Japonisë ishin mjaft të paqarta për arabët, se nuk u pa që përplaseshin me besimet islamike.

Më e rëndësishmja, Lindja e Mesme dhe Japonia dikur ishin shtëpia e perandorive rajonale. Ndërsa Japonia i kapërceu sfidat e saj, duke u bërë një utopi e largët për shumicën e Lindorëve të Mesëm, ato ende mbeten një model i llojeve.

Në librin e tij të ashpër, arabët përmes syve të Japonisë, Nobuaki Notohara, i bën jehonë kësaj ndjenje.

“Për shkak të mungesës së drejtësisë, nuk ka asnjë përgjegjësi publike. Kjo është arsyeja pse banorët arabë shkatërrojnë parqet, rrugët, burimet e pijes publike dhe transportin publik, duke menduar se ata po shkatërrojnë pronat e qeverisë, jo të tyren ”, shkruan Notohara.

Për mirë ose për keq, duket se historia e dashurisë së Lindjes së Mesme me kulturën japoneze është këtu për të qëndruar. /Gazeta e Re.

Kategoritë
FunTë ndryshme