Infantino tronditi publikun me një selfie të buzëqeshur pranë arkivolit të hapur të Peles

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino shkaktoi një lloj skandali pasi u filmua duke buzëqeshur dhe duke pozuar për një foto me një fans pranë arkivolit të hapur të Peles.

Disa ditë pas vdekjes së Peles, presidenti i FIFA-s udhëtoi për në Brazil për të marrë pjesë në funeralin e lojtarit më të madh brazilian të të gjitha kohërave dhe me të mbërritur në stadiumin Santos, ku ndodhet aktualisht arkivoli i Peles, Infantino ndau mendimet e tij dhe idenë e pazakontë.

“Ne do të kërkojmë nga të gjitha vendet në botë që të riemërtojnë një nga stadiumet e tyre të futbollit dhe ta emërojnë atë sipas Peles”, tha Infantino.

Vetëm një ditë më vonë, italiani bëri të pamendueshmen, ndoshta pa e ditur se dikush mund të kapte momentin teksa buzëqeshte për një foto me një fans pranë arkivolit të Peles.
Ashtu siç pritej, ortekët e nishaneve pasuan në llogarinë e tij dhe askush nuk mund ta kuptojë se si ia ka lejuar vetes një anashkalim të tillë.

52-vjeçari, i lindur në Zvicër, foli edhe me të venë e Pele, Marcia Aoki dhe djalin e tij të madh Edinho dhe i shprehu ngushëllimet e tij.

Pele do të varroset sot gjatë një ceremonie private në Varrezat Përkujtimore 14-katëshe të Ekumenicës.

Kategoritë
Sport