Imazhi i Lionel Messit së shpejti mund të përfundojë në kartëmonedhat e Argjentinës

Banka Qendrore e Argjentinës po mendon të vendosë imazhin e Lionel Messit në kartëmonedhën 1000 peso, e cila vlen afërsisht 10 KM, sipas mediave lokale.Ideja është që argjentinasit të bëjnë homazhe për futbollistin më të suksesshëm të të gjitha kohërave, por siç u përmend, gjithçka është ende në fazën e propozimit dhe diçka konkrete duhet të ndodhë ende në të ardhmen.

Messi u shpall lojtari më i mirë i Kupës së Botës në Katar dhe udhëhoqi ekipin e tij drejt titullit kampion, i pari në 36 vjet, si dhe fitoi të vetmin trofe në karrierën e tij që i mungonte dhe kështu i dha fund një karriere të përsosur futbollistike.

Përveç kësaj, ai vendosi 12 rekorde gjatë Kupës së Botës ku thjesht shkëlqeu dhe tregoi edhe një herë se ka ende magji në këmbët e tij dhe herë pas here i kujtoi publikut lojën që bëri në vitet e tij më të mira.
Kujtojmë se Argjentina fitoi titullin e kampionatit botëror pas 36 vitesh pritje duke fituar me penallti ndaj Francës, sapo ylli i parë i kësaj kombëtareje, Lionel Messi, konfirmoi statusin e lojtarit më të mirë në histori, duke fituar kështu të fundit. trofeu që i mungonte.

Që nga e diela, kur mposhtën Francën, argjentinasit festojnë fitimin e titullit dhe për shembull, gjatë festës së djeshme, në rrugët e Buenos Airesit ishin mbi katër milionë njerëz.

Kategoritë
Sport