Haaland zhvishet dhe tregon plagët e tij, Guardiola i tërbuar me atë që po i bëjnë portierët

Pas fitores së re të Manchester Cityt dhe golit të ri të Erling Haaland, sulmuesi i madh norvegjez tregoi se çfarë do të thotë të luash kundër një portieri dhe të luftosh gjatë një ndeshjeje në ligën më të fortë në botë.

Për mbrojtësit e Premierligës angleze, rregulli ka qenë gjithmonë se ata janë më të vështirët për t’u luftuar. Sigurisht, kjo i referohet predispozicioneve fizike të mbrojtësve në Angli dhe Erling Haaland e ndjen javë pas jave.

Por norvegjezi po bën shkëlqyeshëm në ato luftime. Tashmë në sezonin e tij debutues, ai theu rekordin për numrin e golave ​​në Premier League dhe aktualisht ka 36 në llogarinë e tij me tre ndeshje para.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se luftimet me mbrojtësit nuk sjellin pasoja. Përkundrazi, Haaland rregullisht i përfundon ndeshjet me të nxira, dhe kështu ndodhi dje në përballjen kundër Evertonit, në të cilën Haaland shënoi një nga tre golat për mysafirët në fitoren 0:3.

Haaland teksa ishte në fushë pati duele të ashpra me Yerry Mina. Kolumbiani njihet për forcën dhe dominimin e tij në duelet fizike, ndërsa gjatë ndeshjes i shkaktoi mavijosje dhe gërvishtje të shumta norvegjezes që ruante.

Pas ndeshjes, Haaland hoqi fanellën dhe shfaqi shenja lëndimesh të shkaktuara nga Mina. Fakti që trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola e thirri atë në konferencën për shtyp dhe e akuzoi për “sjellje të panevojshme”, tregon se sa i ashpër ishte portieri kolumbian në ato duele.

Pa këmishë, Haaland tregoi disa plagë në shpatullën, stomakun, kofshët dhe viçat e tij.

Kategoritë
Sport