Haaland refuzoi urdhrin e Guardiolës: Nuk duhej ta bënte, por tregoi se çfarë lloj personi është

Në fund të ndeshjes mes Manchester Cityt dhe Leeds (2:1), menaxheri i Citizen, Pep Guardiola u zemërua me lojtarin e tij Erling Haaland, pasi ekzekutimin e penalltisë ia la Ilkay Gundogan dhe duke pasur parasysh që gjermani humbi, ai vuri në dyshim fitorja e ekipit të tij dhe pushtimi i tre pikëve.

Një penallti u luajt për Manchester Cityn me epërsi 2:0 dhe Haaland, i cili është penallti i parë në këtë skuadër, ia la goditjen Gundoganit, i cili mundi të plotësojë het-trickun. Guardiola i kërkoi sulmuesit të tij të ekzekutonte penalltinë, por ai ia la topin mesfushorit dhe kjo e zemëroi shumë menaxherin e Qytetarëve.

Tashmë në sulmin e radhës, më saktë menjëherë pas gabimit, Leeds shkurtoi në 2:1, dhe kamera shfaqi Guardiolën që ishte shumë i pakënaqur me vendimin e Haaland.

“Nëse Gundogan do të kishte shënuar, gjithçka do të ishte mirë. Hat-trick, i madh, le të vazhdojmë… Por një interpretues është një interpretues. Në 2:0, është një punë, veçanërisht në ligën angleze. Nuk është një situatë ku mund të harrosh se kush bën penallti, kjo nuk lejohet”, tha Guardiola dhe vazhdoi:

“Në Angli, loja nuk përfundon në 2:0. Nëse do të ishte 4:0 dhe 10 minuta përpara, atëherë mirë… Doja që penalltia të merrej nga një lojtar që e bën normalisht. Kjo do të thotë Haaland ose Mahrez.Sidoqofte edhe kjo situate tregon se cfare personi eshte Erling.Ai donte te bente te lumtur shokun e tij, tregoi se shoket e tij jane shume te rendesishem per te.E respektoj ate levizje te Haaland,por gjithsesi ai duhet te kishte bere penallti. sepse ai është specialist në këtë”.

Për fat të mirë të Manchester City, në fund gjithsesi ia dolën të mbrojnë avantazhin dhe të fitojnë e të fitojnë tri pikë dhe tani janë të parët në tabelë me 82 pikë të fituara, katër më shumë se Arsenali.

Kategoritë
Sport