Guardiola zbuloi se si i frymëzoi lojtarët e Manchester Cityt përpara goditjes së Realit

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, mundi të shihte në sytë e lojtarëve të tij mbrëmë se ata ishin gati të hakmerreshin ndaj Real Madridit.

City ishte në kontroll të plotë të gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve dhe tani do të përballet me Interin më 10 qershor, që do të jetë finalja e tyre e dytë evropiane në tre vitet e fundit.

Guardiola u shkatërrua nga një kthesë dramatike e vonë në Bernabeu në këtë fazë sezonin e kaluar, por beson se skuadra e Cityt kishte mentalitetin për të dërguar një mesazh. Ishte kjo rënie zhgënjyese që frymëzoi lojtarët përpara ndeshjes së mbrëmshme me Realin.

“Kisha ndjesinë këto ditët e fundit se kishim një përzierje qetësie dhe qëllimi për të luajtur këto lloj lojërash. E gjithë dhimbja që patëm vitin e kaluar ishte këtu dhe tani. Ishte shumë e vështirë se si humbëm. Na u desh të gëlltitim helmoni dhe thoni: ‘E dua’. Ishte aty, energjia e një viti. Ky ekip është kaq i përulur. Unë jam shumë krenar. Ata e marrin çdo garë kaq seriozisht. Unë e urrej arrogancën në një farë mënyre, kur ti beson se je diçka që nuk je. Tani ata “Kanë shpërblimin e tyre. Jeta të jep gjithmonë një mundësi tjetër”, tha Guardiola pas ndeshjes.

City shkon në dy javë që mund të bëjnë histori, me tre trofe ende për t’u rrëmbyer dhe shansin për të fituar titullin anglez kundër Chelseat të dielën.

“Sigurisht që jemi këtu. Lojtarët mund ta vizualizojnë. Ata kanë ndjenjën se është normale. Vetëm edhe tre ndeshje të tjera. Ne mund t’ia dalim”, shtoi Guardiola, ndonëse ndaloi së foluri hapur për kurorën e trefishtë.

Kategoritë
Sport