Guardiola dhe e kaluara e modeles: Barcelona e ndëshkoi dhe e bëri të mësonte

Jo vetëm futbolli ishte i rëndësishëm në jetën e Pep Guardiolës. Trajneri i Mançester Sitit ka provuar dorën e tij në modeling në të kaluarën, konkretisht në vitin 1993 kur mesfushori i atëhershëm i Barcelonës u punësua nga stilisti katalanas Antonio Miró për një sfilatë.

Djali i tij David zbuloi se Pep ishte më se i suksesshëm, por se trajneri i Barcelonës Johan Cruyff nuk ishte i lumtur.

“Çdo veshje që veshi Guardiola në atë sfilatë u shit brenda pak ditësh”, thotë Miró junior.

Barcelona, ​​megjithatë, nuk e mori shumë mirë. Pavarësisht se kishte “physique du role” që kërkohej nga një modele, erdhi dita kur Johann Cruijff u ndje i tradhtuar nga qëndrimi i Guardiolës.

Një karrierë paralele në pasarelë ishte një kënaqësi personale për Pep, por u shënua si mungesë respekti për Cruyff, i cili mendonte se Pep e vuri egon dhe interesat e tij përpara interesave të ekipit dhe kolektivit:

“Në vitet nëntëdhjetë Pep e pyeti babanë tim nëse ai mund të bëhej modeli i tij. Babai im ishte një tifoz i Barcelonës, kështu që i pëlqeu ideja dhe tha po. Më pas Crujiff e ndëshkoi Pep që nuk ishte profesionist. Ai e detyroi atë të paguante për të”, tha David Miro. .

Ishte një mësim që Guardiola e mori vite më vonë, pikërisht si trajner i Barcelonës.

“Kur Pique i kërkoi babait tim të njëjtën gjë disa vite më vonë, Guardiola nuk e lejoi atë”, zbuloi Miro.

Pavarësisht gjithçkaje, Guardiola mbeti shumë i popullarizuar në mesin e seksit më të bukur dhe prej vitesh konsiderohet si trajneri më i pashëm i futbollit.

Kategoritë
Sport