Guardiol shkoi në sallonin e një refugjati nga Egjipti, parukieri mori hua maskën e tij

Pas fitimit të medaljes së bronztë në Kampionatin Botëror të Katarit, në qendër të vëmendjes është mbrojtësi kroat Joshko Gvardiol.

Guardiol, i cili mahniti botën me paraqitjet e tij të shkëlqyera në mbrojtje në Katar, ka lindur 20 vjet më parë në Zagreb dhe ditët e pushimit i shfrytëzoi për të vizituar parukierin Ayman Youssif, i cili jeton dhe punon në Zagreb.

Egjiptiani është 32 vjeç dhe me profesion parukier. Tetë vjet më parë, ai hapi sallonin e tij të flokëve në Vrbik të Zagrebit, dhe klientë të tij përfshinin aktorë të tjerë si Šime Vrsaljko, algjerian Soudani, Dean Kotiga, Josip Šutalo…

Egjiptiani ka postuar një foto me Guardiolën në Instagram dhe ka treguar prerjen e re të flokëve me mbishkrimin “mbrojtësi më i mirë në botë”.

Në të njëjtën kohë, Youssif huazoi maskën mbrojtëse që Guardiol mbante në Kupën e Botës në Katar pasi kishte lënduar hundën para Kupës së Botës.

Toperi i Vatrenit tregoi një lojë fantastike gjatë gjithë turneut në Katar dhe lidhur me këtë çmimi i tij në merkato u rrit menjëherë, ndaj mediat evropiane shkruajnë se për angazhimin e tij do të nevojiten më shumë se 100 milionë euro.

Guadriol ka kontratë me Leipzig deri në vitin 2026, por nuk ka gjasa që ai të qëndrojë në këtë klub deri në fund të kontratës dhe pritet që në verën e vitit 2023 të mund të ndryshojë mesfushën edhe në disa opsione, ndoshta si në fillim të janarit.

Leipzig-u e bleu këtë portier të madh nga Dinamo vitin e kaluar për 18.8 milionë euro, por në kontratë blutë u “rrethuan” shtesë, ndaj do të kenë një përqindje të caktuar të shitjes së radhës.

Kategoritë
Sport