Gjyqtari i Ligës Premier largohet nga Euro 2024 pas peticioni afër gjysmë milioni nënshkrime për ndëshkim dhe ripërsëritje të ndeshjes

 

Anthony Taylor thuhet se ka fluturuar për në shtëpi nga Euro 2024 sepse ai nuk do të marrë drejtimin e finales në Berlin të dielën. Gjyqtari i Ligës Premier ka qenë në qendër të një vale reagimi që kur nikoqirja Gjermania u përballë me Spanjën në çerekfinale.

Taylor drejtori duelin në Koln teksa goli akrobatik i Mikel Merino në minutën e 119-të me kokë i dha Spanjës një fitore dramatike 2-1.

Zëvendësuesi i hershëm Dani Olmo kishte kaluar spanjollët në epërsi përpara se Florian Wirtz të barazonte shifrat për Gjermaninë.

Dhe skuadra e Julian Nagelsmann më pas mendoi se duhet të kishte pasur mundësinë për të kaluar në avantazh nga pika e bardhë në kohën shtesë.

Jamal Musiala goditi nga afër zonës, e cila goditi dorën e Marc Cucurella të Chelseat, duke nxitur reagime për penallti.

UEFA më vonë reagoi ndaj reagimeve të ashpra që u bënë ndaj Taylorit, duke mbështetur vendimin e 45-vjeçarit për të injoruar thirrjet për penallti.

Raportimet e mediave gjermane pohuan se ai ‘iku nga vendi’ pas ndeshjes, gjë që e intensifikoi më tej abuzimin substancial në internet që synohej ndaj tij.

Sipas Mail Sport, mbi 350,000 tifozë kanë nënshkruar një peticion duke bërë thirrje që Taylor të përballet me dënimin për gabimin e tij të besuar dhe që çerekfinalja të përsëritet.

Megjithatë, mediumi shton se ndërsa asistenti trajnerit Julian Nagalesmann, Sandro Wagner hyri në dhomën e zhveshjes së Taylor për një shpjegim. Në vend të kësaj, Taylor i ofroi Wagnerit një shpjegim të qetë përpara se të largohej nga RheinEnergieSTADION.

Pavarësisht se sherri shpërtheu, Taylor nuk ka gjasa të drejtojë një tjetër lojë në Euro 2024 pas kthimit në Angli.

Ai thuhet se ka vendosur të shkojë në shtëpi për shkak të mundësive të pakta që ai të thirret për përballjen e së dielës në Berlin.

Italiani Daniele Orsato – i cili mori drejtimin e fitores së Anglisë në çerekfinale kundër Zvicrës – është në kuadër për të gjykuar finalen, megjithëse ende nuk është marrë një vendim zyrtar.

 

Kategoritë
LajmeSport