Gjykata braziliane i ndaloi Robinhos daljen nga vendi, me shumë gjasa do të burgoset për përdhunim të një shqiptareje

Gjykata braziliane e ka ndaluar largimin nga vendi futbollistit legjendar brazilian Robinho (39) deri në marrjen e vendimit nëse ai mund të vuajë dënimin me nëntë vjet për përdhunim, të dhënë nga një gjykatë italiane, në atdheun e tij.

Ish-sulmuesi i Real Madrid, Manchester City dhe Milan u dënua me nëntë vjet burg në Itali, pasi më 22 janar 2013, së bashku me mikun e tij Ricardo Falco dhe katër persona të tjerë nga N.N., përdhunuan një shqiptare që po e festonte. Ditëlindja e 23-të në klubin e natës në Milano Sio Cafe.

Menjëherë pas shpalljes së vendimit përfundimtar, Ministria e Jashtme italiane lëshoi ​​një kërkesë për ekstradim, të cilën autoritetet braziliane e shpërfillën.

Më pas autoritetet italiane kërkuan që Robinho ta vuante dënimin në atdheun e tij dhe Gjykata e Lartë braziliane njoftoi se gjyqtari Francisco Falcao e kishte ndaluar Robinhon të largohej nga vendi.

Gjithashtu, Robinho duhet të dorëzojë pasaportën në Ministrinë e Brendshme të Brazilit deri në vendimin përfundimtar.

Mediat braziliane e interpretojnë këtë vendim të Gjykatës së Lartë si hapin e parë drejt vendosjes përfundimisht pas hekurave të Robinhos dhe duket se futbollisti legjendar që veshi 100 herë fanellën e Carioca-s do të vazhdojë të vuajë dënimin me nëntë vite burg.

Kategoritë
Sport