Gjokoviqit i ndalohet përfundimisht hyrja në SHBA

Tenisti më i mirë në botë, Novak Gjokoviç, i ndalohet përfundimisht hyrja në SHBA për shkak se nuk është vaksinuar dhe do të mungojë në Masters në Indian Wells dhe Miami.

Lajmi është bërë i ditur nga Senatori i Floridës Rick Scott. Ai ka shkruar se Gjokoviç nuk do të lejohet të luajë në Indian Wells dhe në Miami.

Gjokoviç u dërgoi një kërkesë autoriteteve amerikane për t’i dhënë atij një përjashtim të veçantë për të konkurruar në Masters e ardhshme, por ajo u refuzua.

“Sapo jam informuar se Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare ka refuzuar kërkesën e Novak Djokovic për një përjashtim nga vaksina, duke e bërë atë të papërshtatshëm për turneun Indian Wells dhe Miami”, shkroi Senatori Scott, i cili i bëri thirrje presidentit amerikan Joe Biden që personalisht ta ndryshojë atë. vendim.

“Joe Biden duhet ta rregullojë atë tani, të japë një heqje dorë dhe ta lërë të kandidojë në SHBA,” shkroi Rick Scott.
Turneu në Indian Wells është planifikuar nga 6 deri më 19 mars, ndërsa në Miami luhet nga 19 mars deri më 2 prill.

Kategoritë
Sport