Gjermania për aplikimin e Kosovës në BE: Mos njohja nga 5 shtetet, pengesë e konsiderueshme në procesin e anëtarësimit

Dy krerët e shtetit, presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë thënë se para vitit të ri do të dorëzojnë aplikimin e Republikës së Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Por a është koha ideale që Kosova ta bëjë një gjë të tillë dhe a e ka përkrahjen e Gjermanisë si një prej shteteve më të fuqishme dhe më me influencë brenda BE-së?

Në një përgjigje ekskluzive për Gazetën Express nga Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë kanë thënë se i takon Kosovës të vendos se kur është koha e duhur për të bërë aplikimin formal, por thonë se duhet pasur në konsideratë faktin që pesë shtete të BE-së ende s’e kanë njohur Kosovën si shtet dhe kjo paraqet një pengesë serioze në procesin e anëtarësimit.

“I takon Kosovës të vendos rreth asaj se kur është koha e duhur për aplikimin formal. Por është e nevojshme të merret në konsideratë se është fakt që pesë shtete anëtare të BE-së ende nuk e kanë njohur Kosovën si shtet sovran dhe të pavarur. Kjo do të përbëjë një pengesë të konsiderueshme për procesin e anëtarësimit”, kanë thënë për Express nga Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë.

Kategoritë
LajmeVendi