Gazetari serb: Si mundet qeveria serbe të dënojë veten për vrasje, të gjithë jemi peng të BIA-s dhe ne duhet të ikim nga ky lloj vendi

Kryetari i Shoqatës së Pavarur të Gazetarëve të Serbisë (NUNS), Zheljko Bodrozhiq, tha për N1 se ishte gënjeshtër se do të shfrytëzoheshin të gjitha burimet për të zgjidhur rastin e vrasjes së gazetarit Slavko Curuvija, sepse gjatë gjithë kohës kishte pengesa nga të gjitha anët.

Siç thekson ai, është më e keqja nga të gjitha sepse familjarët, miqtë dhe kolegët e Slavko Curuvija nuk janë të kënaqur me drejtësinë.

“Një vendim i tillë është një mesazh për brezat e ardhshëm që ne duhet të ikim nga ky lloj vendi. Nuk shoh asnjë mesazh tjetër përveç se shteti është i pafuqishëm përballë disa kriminelëve dhe se nuk mund ta zbardhë çështjen e vrasjes së një gazetari për dy dekada e gjysmë. I gjithë procesi gjyqësor ka treguar se ishte një gënjeshtër kur u tha në 2013 se do të shfrytëzoheshin të gjitha burimet sepse gjatë gjithë kohës u pa pengesa. Ju keni BIA-n e cila gjoja ndihmon, si pasardhës i Udba-s dhe DB-së ajo mbron secilin nga anëtarët e saj pavarësisht se çfarë ka bërë. Dhe është e qartë se ne jemi të gjithë peng të asaj BIA deri më sot dhe se ky vend nuk do të arrijë kurrë të dalë nga ajo pozicion”, shpjegon Bodrozhiq.

I gjithë procesi gjyqësor, thotë ai, ishte fals.

“Shumë nga qeveria aktuale ishin pjesë e qeverisë pas vrasjeve të Slavko Curuvija. Si do ta gjykojnë veten”, tha ai.

Siç thotë ai, në tubimin e protestës nuk do të ketë asnjë fjalim.

“Heshtja në këtë moment është mesazhi më i mirë për një qeveri të tillë dhe gjykata të tilla”, tha ai.

Fondacioni Slavko Curuvija ka bërë thirrje për tubim proteste sot, në orën 14, para Gjykatës së Apelit, në rrugën Nemanjina numër 9, për shkak të aktgjykimit për rastin e vrasjes së gazetarit Slavko Curuvija.

Kujtojmë se pas 10 muajsh fshehjeje nga publiku, Gjykata e Apelit shpalli të premten vendimin që shpalli të pafajshëm katër ish-anëtarë të Sigurimit të Shtetit për vrasjen e Çuruvijës, me pretendimin se “drejtësia iu dorëzua forcës”.

Kategoritë
LajmeRajoni