Gazeta spanjolle raporton: Barcelona do të përjashtohet nga Champions League!

Hetuesit e UEFA-s kanë vendosur ta ndalojnë Barcelonën të luajë në Ligën e Kampionëve për një sezon, raporton ekskluzivisht gazeta spanjolle ABC Desportes.

Që Barcelonës mund t’i ndalohet pjesëmarrja në garat e UEFA-s është folur prej kohësh. Gjithçka e ka fajin “rasti Negreira”, i cili në fillim të vitit ngriti shumë pluhur në botën e sportit.

Bëhet fjalë për një rast në të cilin Barcelona akuzohet për korrupsion dhe ryshfet të arbitrave, pasi u zbulua se i paguan shuma të mëdha parash ish-zëvendëspresidentit të Komitetit Teknik të Arbitrave të La Ligës, Jose Maria Enrique Negreira.

Sipas El Mundo, kampionët e rinj spanjollë i pagoi Negreira një shumë totale prej rreth 7 milionë euro nga 2001 deri në 2018. Në atë periudhë përfshihet edhe sundimi i presidentit aktual të klubit, Joan Laporta, i cili vazhdimisht mohoi atë që ishte bërë, duke thënë se pagesat kishin të bënin me punë konsultimi me gjyqtarët.

UEFA më pas njoftoi nisjen e një hetimi kundër Barcelonës, dhe fundjavën e kaluar Mundo Deportivo deklaroi se përjashtimi i Barcelonës nga Europa në baza të përkohshme është një nga tre dënimet e mundshme me të cilat mund të përballet klubi katalanas.
Sot kemi një lajm të ri. ABC raportoi ekskluzivisht se dy hetues të UEFA-s, përkatësisht Jean Samuel Leuba dhe Mirjam Koller Trunz, arritën në përfundimin se Barcelona duhet të ndalohet të luajë ndeshje evropiane për një vit.

Katalanas Sport, shumë pranë klubit të Barcelonës, ka reaguar menjëherë dhe ka theksuar se janë të bindur se nuk do të ketë sanksione për sezonin e ardhshëm të Champions League.

Sido që të jetë, Barcelona me siguri do të përballet me një dënim të rëndë. Çelësi do të jetë ajo që do të vendosë presidenti i organit, Aleksander Çeferin.

Kategoritë
Sport