Ferdinand mbron Ronaldon: Amerika nuk është problem por kur është Arabia Saudite është problem?

Futbollisti legjendar anglez Rio Ferdinand ka vendosur t’i bashkohet ish-bashkëlojtarit të tij nga Manchester United, Cristiano Ronaldo, i cili së fundmi nënshkroi kontratën më të madhe në histori me Al-Nassr.

Ferdinand ka deklaruar në podkastin e tij se askush në botë nuk e ka merituar këtë më shumë se Ronaldo dhe i ka quajtur hipokritë të gjithë ata që e kritikojnë.
Ferdinand madje e krahasoi lëvizjen e Ronaldos me disa nga të parët e tij.

“Ishte bukur të shihje Beckham, Lampard, Rooney, Gerrard dhe të tjerët duke shkuar në Amerikë. Të gjithë thanë se ishte një mënyrë e shkëlqyer për t’i dhënë fund karrierës së tyre, ata do të fitonin para të mira dhe do të luanin në një ligë që nuk është aq konkurruese.

Të gjithë tha se e fitoi këtë të drejtë. Por tani për shkak se është Arabia Saudite, papritmas është turp. Lëreni njeriun të jetojë dhe të kënaqet,” tha Ferdinand.
Ai theksoi se Ronaldo po shkon në një aventurë të re dhe se po e çon familjen e tij drejt një kulture të re.

“Çdo vend në botë ka probleme. Amerika duket se ka më pak probleme se Arabia Saudite? Dhe është në rregull që të gjithë këta lojtarë shkojnë në Amerikë, të gjithë duken mirë në këngën e tyre të mjellmës. Nuk më pëlqen dhe është marrëzi që askush nuk flet. gjëra të tilla për Ronaldon. Nuk është e drejtë. Të gjithë duhet të trajtohen në mënyrë të barabartë. Çdo lojtari që shkoi për të përfunduar karrierën e tij në një ligë më pak konkurruese iu tha se e meritonte atë. Asnjë njeri në planet nuk e meritonte më shumë se Ronaldo”, tha Ferdinand.

Ndër ata që thanë se ishin të pikëlluar nga largimi i Ronaldos në Arabinë Saudite ishin ekspertët e Sky Sports, Gary Neville dhe Jamie Carragher, të cilët besojnë se të luajturit e tij serioz në futboll i ka ardhur fundi.

Kategoritë
Sport