Federata angleze bëri precedent dhe e ndëshkoi ashpër Mitroviqin për sulmin ndaj arbitrit

Komisioni Disiplinor i Federatës së Futbollit të Anglisë shpalli dënimin për sulmuesin e Fulhamit, Aleksandar Mitroviq, i cili u dënua me tetë ndeshje suspendim.

Ai është akuzuar për sjellje të dhunshme dhe sjellje të pahijshme pas një kartoni të kuq në humbjen e Fulham në çerekfinale të Kupës FA ndaj Manchester United.

Përfaqësuesja serbe me atë rast ka sulmuar gjyqtarin Chris Kavanagh pasi i ka treguar rrugën për në zhveshtore.

Kjo u pasua nga reagimi i egër i Mitroviqit pas përjashtimit të fituar më parë nga shoku i tij i skuadrës Willian.
Përveç pezullimit, golashënuesi më i mirë i Fulham këtë sezon do të duhet të paguajë edhe 75 mijë paund.

Mitroviq tashmë ka vuajtur një ndeshje suspendimi, ndaj duhet të kthehet në listën e skuadrës në xhiron e parafundit të 37-të, kur do të luajë kundër Crystal Palace.

Kategoritë
Sport