FBI kap kriminelin më të kërkuar të fshehur si mësues yoge në Meksikë

Pas një gjueti dekade të gjatë, FBI më në fund ka kapur një nga të arratisurit e saj më të kërkuar.

Për 12 vitet e fundit, Jorge Rueda Landeros kishte qenë në arrati, duke u fshehur në Guadalajara, Meksikë, ku ai pretendonte të ishte një instruktor yoge.

Me emrin León Ferrara, Landeros u zbulua se po jetonte një jetë normale, me studentët e tij të pavetëdijshëm për të kaluarën e tij misterioze.

Identiteti i tij i vërtetë doli në dritë vetëm kur e raportuan se ishte zhdukur teksa shëtiste qentë e tij.

Landeros kërkohej nga policia amerikane në lidhje me vrasjen e profesoreshës së kontabilitetit të Universitetit Amerikan Sue Marcum në vitin 2010.

Ajo u gjet e vdekur në shkallët e saj të bodrumit në Bethesda, Maryland, ku apartamenti gjithashtu dukej sikur ishte vjedhur. Sipas miqve, dyshja dyshohet se janë takuar në vitin 2005 dhe kanë krijuar një lidhje.

Autoritetet më vonë zbuluan se Marcum kishte marrë sigurimin e jetës me vlerë rreth 500,000 dollarë (415,000 £), shumë të cilën dyshohet se ai kaloi Landeros si përfitues.

Menjëherë pasi policia e vendosi Landeros si të dyshuari kryesor në vrasjen e profesores, ai u zhduk pa lënë gjurmë.

Gazeta spanjolle El Pais raportoi se burri më në fund u kap në qytetin perëndimor të Meksikës, Guadalajara dhe ka mohuar çdo përfshirje në vrasjen e Marcum. Ai pretendon se nuk ka qenë aty në momentin e ngjarjes.

Kategoritë
BotaLajme