Fati i trishtuar i një atleti legjendar: Ai duhet të shesë medaljen e tij olimpike për të ushqyer familjen e tij

Atleti Nijel Amos është detyruar të shesë medaljen e argjendtë që fitoi në Lojërat Olimpike të Londrës 2012 në 800 metra për të ndihmuar familjen e tij pasi u ndalua për tre vjet për doping javën e kaluar.

Njësia e Integritetit Atletik njoftoi më 3 maj se e pezulloi Amosin për tre vjet pasi një test jashtë garës zbuloi një metabolit të ndaluar në mostrën e urinës së tij.

Ndalimi u reduktua nga katër vjet pasi Amos pranoi se përdorte substanca të paligjshme.

Atleti i famshëm nga Botsvana tha se ai nënshkroi rrëfimin me këshillën e ekipit të tij ligjor.

“Duke pasur parasysh rrethanat që rrethojnë rastin, ekipi im ligjor dhe unë menduam se ishte e përshtatshme të ndiqnim atë kurs për të reduktuar ndalimin tim”, shtoi ai.

Ilaçi i gjetur në trupin e atletit 29-vjeçar GW1516 ndryshon mënyrën se si trupi metabolizon yndyrën.

“Në këtë pikë, investimi im i vetëm ose pensionimi është medalja e argjendtë olimpike 2012,” u tha Amos gazetarëve në Botsvana të martën.

Argjendi i Amos në Londër ishte medalja e parë olimpike e vendit në Lojërat Olimpike. Kombi afrikan fitoi medaljen e bronztë në stafetën 4×400 metra për meshkuj në Lojërat e Tokios 2021.

Amos tha se planifikon të kthehet në pistë pas vuajtjes së dënimit, i cili nuk skadon deri në korrik 2025.

Kategoritë
Sport