Euro 2024: Vetëm lojtarët e Bundesligas shënuan më shumë se yjet e Serie A

Lojtarët e Serie A shënuan 13 gola në fazën e grupeve të EURO 2024, më pak se ata të Bundesligas me 14 gola, ndërsa La Liga dhe Premier Liga janë të mbërthyer në 10 gola.

Italia kaloi në raundin e 16-të, ku do të përballet me Zvicrën në Berlin të shtunën me fillim nga ora 18:00, raporton KosovaPress.

Së bashku me Italinë, ka edhe shumë lojtarë në turne që bëjnë tregti me klubet italiane dhe ata patën një ndikim të madh.

Seria A dhe Bundesliga kontribuan më së shumti gola në EURO 2024. Sipas analizës statistikore të “Transfermarkt”, lojtarët e Bundesligas shënuan 14 gola në fazën e grupeve, krahasuar me 13 për përfaqësuesit e Serisë A.

Ata ishin Nicolò Barella dhe Alessandro Bastoni i Interit dhe Mattia Zaccagni i Lazios për Italinë.

Diku tjetër, rumuni Razvan Marin shënoi dy herë dhe ai e kaloi këtë sezon mes Cagliarit dhe Empolit.

Dyshja zvicerane Dan Ndoye dhe Michel Aebischer luajnë të dy për Bolongan, me Kvicha Kvaratskhelia nga Gjeorgjia te Napoli, sulmuesi i Milanit dhe Serbisë, Luka Jovic, mesfushori i Shqipërisë dhe Sassuolos, Nedim Bajrami, lojtari i Sllovenisë dhe Veronës, Ondrej Duda, më pas dyshja e Interit, Marko Arnautovic (Austri) dhe Hakan Calhanoglu (Inter).

Kategoritë
LajmeSport