E mbani mend trajnerin saudit që rrëzoi Argjentinën? E la punën për shkak të grave

Strategu i madh francez i futbollit Herve Renard ka dhënë dorëheqjen si trajner i Arabisë Saudite për një punë të re.

Renard u bë i famshëm në vitin 2012 kur udhëhoqi mrekullisht zullumqarin e Zambisë drejt titullit të Kampionatit Afrikan. Ai hoqi yjet e Bregut të Fildishtë në finalen e madhe dhe gdhendi emrin e tij në hartën e madhe të stërvitjes, dhe më pas bëri të njëjtën gjë me Bregun e Fildishtë në 2015.

Ai udhëhoqi Arabinë Saudite gjatë Botërorit të kaluar dhe ishte i vetmi që arriti të mposhtë kampionen e botës Argjentinën në një ndeshje të mrekullueshme në grup (2:1).

Ai drejtoi Arabinë Saudite nga viti 2019 e deri më sot, por vendosi të largohej nga kjo kombëtare për shkak të një thirrjeje të pazakontë.

Përkatësisht, Renard mori mundësinë për të udhëhequr kombëtaren e Francës për femra në Botërorin e ardhshëm. Ai pranoi menjëherë.
Federata e Futbollit të Arabisë Saudite tha se kishte rënë dakord të ndërpresë kontratën e Renardit me kërkesën e tij dhe i uroi atij “fat më të mirë në të ardhmen”.

“Renard ka një ofertë nga Federata Franceze e Futbollit dhe shprehu dëshirën e tij për të përfituar nga kjo mundësi. Ne u konsultuam me një numër anëtarësh të bordit dhe më në fund pranuam kërkesën e tij”, tha Yasser Al-Misehal, president i Federatës së Futbollit të Arabisë Saudite.

Renard (54) do të pasojë Corinne Diacre, e cila u shkarkua nga kombëtarja franceze e femrave pasi kapiteni dhe disa futbollistë të tjerë thanë se nuk do të shkonin në Kupën e Botës derisa të zëvendësohej trajneri.

Kategoritë
Sport