E mbani mend gazetarin irakian që i hodhi këpucë Bushit? Ai nuk pendohet fare

Në vitin 2008, gazetari Muntazer al-Zaidi hodhi një këpucë ndaj presidentit të atëhershëm të SHBA, George Bush Jr. në një konferencë shtypi në Bagdad. Ai tha se nuk i vjen keq për atë akt që e pa e gjithë bota.

Duke vepruar kështu, ai tregoi zemërimin e tij ndaj korrupsionit dhe kaosit që pasoi ndërhyrjen ushtarake të SHBA-së në Irak, e cila filloi në vitin 2003. Ai është ende i zemëruar dy dekada më vonë.

“Ata udhëhiqen nga të njëjtët njerëz që erdhën me okupatorin 20 vjet më parë, pavarësisht dështimeve dhe korrupsionit. SHBA e di shumë mirë se ata kanë sjellë pseudo politikanë,” tha al-Zaidi në një deklaratë për agjencinë Reuters.

Bush Jr., i cili po qëndronte pranë kryeministrit të atëhershëm irakian, Nouri al-Maliki në konferencën për shtyp, u përkul për të shmangur goditjen me një këpucë. Të hedhësh një këpucë në drejtim të një burri në botën arabe është një fyerje e thellë.

“Kjo është puthja e lamtumirës së popullit irakian, një qen,” bërtiti al-Zaidi ndërsa truprojat e tij e çonin atë nga salla e konferencave.

Në të gjithë Lindjen e Mesme, ka pakënaqësi për rrëzimin e presidentit irakian Saddam Hussein nga SHBA. Ndërhyrja e SHBA-së pasoi besimin se Iraku kishte armë të shkatërrimit në masë.

Al-Zaidi u burgos për gjysmë viti për sulmin, pas së cilës shkoi në Liban. Ai u kthye në Irak në vitin 2018, duke dashur të kandidojë për parlament për të luftuar korrupsionin. Megjithatë, kandidatura e tij dështoi.

Ai theksoi se ka vazhduar të luftojë kundër korrupsionit dhe se asnjëherë nuk është penduar për veprimin e tij. Sipas tij, ishte një tregues se një njeri i thjeshtë mund t’i thotë jo një arroganti që ka pushtet, tirani, armë, media, para dhe autoritet.

Kategoritë
BotaLajme