“Do të jetë një ndeshje e ekuilibruar”, De la Fuente: Mund të ishte finalja e Euro 2024

Të premten e 5 korrikut nis edhe faza më e nxehtë e Kampionati Evropian të futbollit, Euro 2024, me sfidën Spanjë-Gjermanisë, që do të çelë siparin e çerekfinaleve, të këtij kompeticioni, me dy skuadrat më të titulluara në “Kontinentin e Vjetër”, që do të masin forcat, në orën 18:00, në stadiumin e Shtutgartit, “MHP Arena”.

Luis De La Fuente dhe Spanja e tij do kërkojnë që të largojnë nga gara Gjermaninë, që e luan këtë Europian në shtëpinë e saj, teksa në konferencën për shtyp, trajneri i “La Roja” në rezervoi fjalë mjaft të mira për kundërshtarin, por në krahun tjetër tregoi besimin që ka se djemtë e tij mund ta kalojnë me sukses dhe këtë ndeshje të vështirë.

“Mendoj se do të jetë një ndeshje e ekuilibruar. Mund të ishte dhe finalja e Europianit një përballje e tillë. Gjermania është mjaft e rrezikshme në minutat e para dhe ndaj duhet kujdes maksimal dhe t’i përgjigjemi me të njëjtën mënyrë. Duhet të jemi vigjilent që në minutën e parë. Ne e njohim ekipin e tyre, por ne do të bëjmë punën tonë. Qëllimi ynë do të jetë të shfrytëzojmë momentet e tyre të dobësisë. Jemi jashtëzakonisht të përqendruar për këtë ndeshje”,- u shpreh tekniku “iberik”.

Më tej, Dela Fuente foli edhe për “arkitektin” gjerman të mesfushës, Toni Kroos, teksa u shpreh se ndjen keqardhje që një lojtar i tillë, i cili performon në ato nivele nuk do të jetë më në aktivitet pas Evropianit.

“Ai është një lojtar i klasit botëror. Një ditë çdo futbollist e lë futbollin, por futbolli nuk i lë kurrë lojtarët si Kroos… Ai ka shumë talent. Kur futbollistët e kanë përballë një lojtar si ai ndihen në vështirësi.  Është mëkat që ai po tërhiqet, do të doja të vazhdoja ta shikoja atë duke luajtur”,- përfundoi spanjolli.

Së bashku me teknikun De la Fuente në konferencë për shtyp ishte dhe anësori i mbrojtjes, Dani Carvajal, me “galaktikun” e Real Madrid, që deklaroi se vetëm detajet do bëjnë diferencat në fushën e lojës, duke i konsideruar ekipet e barabarta.

“Kam një ndjenjë të mrekullueshme për këtë ndeshje, Të gjithë janë të qetë. Ne e dimë se duhet të luajmë një lojë të shkëlqyer për t’i mposhtur kundërshtarët tanë. Kemi një ekip që ka siguri dhe shumë energji. Mundësitë për kualifikim janë 50-50 dhe vetëm detajet do të bëjnë dallimin”,- u shpreh “veterani” i prapavijës.

Kategoritë
Sport