Djali (15) i cili ngushëlloi Messin në Facebook në vitin 2016, tani ata janë kampionë të botës së bashku

Nuk ka dyshim se Lionel Messi ka frymëzuar breza dhe breza futbollistësh në Argjentinë dhe në mbarë botën dhe me disa prej tyre ngriti së bashku trofeun e kampionit të botës të dielën e kaluar.

I tillë është rasti me Enzo Fernandez, zyrtarisht lojtari i ri më i mirë i Kupës së Botës në Katar dhe lojtari që la mbresa me paraqitjet e tij në fushatën për titullin e tretë botëror për Argjentinën.
Por jo shumë kohë më parë, Enzo Fernandez ishte thjesht një djalë i talentuar që dëshiron të bëhet futbollist dhe që dëshiron të luajë me modelin e tij Lionel Messi. Vetëm pas të dielës dhe finales së Kupës së Botës, një status dhe tekst në Facebook i publikuar nga i riu Fernandes në vitin 2016 u bë viral.

Më pas, 16 vjeç, Fernandez ngushëlloi heroin e tij Messi pasi humbi një penallti për të humbur Copa America kundër Kilit. Më pas Messi vendosi të tërhiqej nga kombëtarja.

“Si do t’ju bindim të qëndroni nëse jemi kaq katastrofikë. Si do t’ju bindim kur në jetën tonë nuk kemi pasur kurrë një për qind të presionit që keni mbi supet tuaja. Të ngriheni në në mëngjes dhe shikoni në pasqyrë dhe kuptoni se më shumë se 40 milionë njerëz jo vetëm duan që ju t’i bëni gjërat në mënyrë perfekte, por ata mendojnë se mund ta kërkojnë atë nga ju. Si do t’ju bindim të qëndroni nëse nuk mund ta kuptojmë që ju janë një qenie njerëzore, një person me talent të pashoq, lojtari më i mirë në planet, por një person gjithsesi.

Si do t’ju bindim të qëndroni nëse nuk ndalemi për asnjë sekondë për të kuptuar se nuk jeni përgjegjës për zemërimin që na sjellin disfatat, i cili shpesh ka të bëjë më shumë me zhgënjimet që lindin. Le të shikohemi në pasqyrë dhe të pyesim veten, po sikur të kërkojmë nga vetja një për qind të asaj që kërkojmë nga një djalë që as nuk e njohim realisht”, ka shkruar ndër të tjera Fernandez në vitin 2016.
Vetëm gjashtë vjet më vonë, Messi dhe Fernandez u bënë kampionë të botës së bashku. Messi mori çmimin për lojtarin më të mirë të kampionatit, ndërsa Fernandez për lojtarin më të mirë të ri.

Kategoritë
Sport