Dita e ndeshjeve çerekfinale në Euro 2024: Na presin dy spektakle të denja për finalen

Pas tre javësh garë në Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”, ka ardhur dita e fillimit të dueleve çerekfinale dhe para nesh janë dy klasike absolute të futbollit evropian.

Që nga fillimi i Kampionatit Evropian nuk kemi pasur dy derbi të tillë dhe tani do t’i kemi në një ditë, pothuajse njëri pas tjetrit.

Nga ora 18:00 takohen Spanja dhe Gjermania dhe tre orë më vonë Portugalia dhe Franca.

Sipas shumëkujt, Spanja dhe Gjermania treguan më së shumti gjatë këtij Evropiani dhe ishin ata që u panë në finale, por kjo nuk u bë e mundur për shkak të shortit, pasi ‘topat’ parashikonin që këto dy përzgjedhje të takoheshin në çerekfinale.

Është e vështirë të përcaktosh qoftë edhe një favorit të lehtë në këtë duel. Spanja i mposhti me lehtësi të gjithë rivalët e saj në këtë kampionat evropian, ndërsa Gjermania i mundi të gjithë përveç zviceranëve, por edhe kaq i mjaftoi për të zënë vendin e parë në grup.

Ndeshja mes Spanjës dhe Gjermanisë do të luhet në MHP Arena në Shtutgart me fillim nga ora 18:00 dhe do të gjykohet nga anglezi Anthony Taylor. Në stadium priten rreth 55 mijë spektatorë.

Tre orë më vonë, jo më pak emocionuese do të jetë edhe përballja mes Portugalisë dhe Francës. Gjithashtu, është një duel përzgjedhësish që e shohin veten në finale dhe madje një hap më tej në këtë kampionat evropian.

Ndryshe nga dueli i parë i sotëm, duket se Portugalia dhe Franca na kanë ende “borxh” gjatë këtij edicioni të Euro 2024.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për Francën, lojtarët e së cilës ende nuk kanë shënuar gol nga loja në këtë kampionat evropian. Ata arritën në çerekfinale falë dy autogolave ​​dhe një penalltie, por të gjithë këta yje të fuqishëm të ‘Gjelave’ janë gati të punojnë pikërisht atëherë kur pritet prej tyre.

Nga ana tjetër, Portugalia është në pritje të Francës pas një drame të vërtetë dhe penalltive ndaj Sllovenisë. Në atë duel, Cristiano Ronaldo dhe skuadra e tij “kaluan” pavarësisht paraqitjes së dobët, por sot sigurisht që nuk do të mund të bëjnë të njëjtën gjë nëse nuk i shfrytëzojnë rastet ndaj Francës së fuqishme.

Dueli mes Portugalisë dhe Francës fillon në orën 21:00 dhe do të drejtohet nga një anglez, këtë herë Michael Oliver. Dueli luhet në stadiumin Volkspark të Hamburgut para rreth 50 mijë shikuesve.  

Kategoritë
LajmeSport