Detaje të reja të krimit: Mes të vrarëve në masakrën e djeshme në Beograd ishte edhe një franceze

Ministria e Punëve të Jashtme të Francës ka njoftuar mbrëmë se në mesin e viktimave të sulmit në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” në Beograd ishte edhe një nxënës i nacionalitetit francez.

“Me pikëllim mësuam për sulmin e armatosur që ndodhi mëngjesin e 3 majit në shkollën “Vladislav Ribnikar” në Beograd, i cili shkaktoi një numër të madh viktimash në mesin e nxënësve dhe mësuesve, duke përfshirë edhe një nxënëse të nacionalitetit francez. ”, thuhet në faqe. ministritë.
Tetë fëmijë dhe një roje u vranë mëngjesin e djeshëm në një sulm të armatosur nga një nxënës katërmbëdhjetë vjeçar i shkollës fillore “Vladislav Ribnikar” në qendër të Beogradit. Gjashtë studentë dhe një profesor u plagosën dhe sulmuesi u arrestua.

“Shërbimet tona dhe ambasada jonë në Beograd janë mobilizuar për të ofruar të gjithë mbështetjen për familjen e bashkatdhetarit tonë të ri. Mendojmë edhe për familjet e viktimave, të cilëve u shprehim ngushëllimet tona më të thella, si dhe për të lënduarit e shumtë, të cilëve u urojmë shërim të shpejtë”, thuhet në deklaratë.

Franca shpreh solidaritetin e saj të plotë me popullin dhe autoritetet serbe, njoftoi diplomacia franceze.

Në faqen e ambasadës franceze në Serbi është publikuar një deklaratë e shkurtër e ministrisë serbe, ku nuk thuhet se në mesin e viktimave ka edhe një franceze.

Gazeta franceze “20 minuta” njoftoi gjithashtu se mes viktimave ishte edhe një nxënëse franceze.

Gazeta citon deklaratat e zyrtarëve serbë dhe shton se ky lloj sulmi është jashtëzakonisht i rrallë në vendet e Ballkanit.

Kategoritë
LajmeRajoni