Dështojnë bisedimet për formimin e qeverisë, Bullgaria përballet me zgjedhje të reja

Bullgaria po përballet me mundësinë e zgjedhjeve të saj të gjashta të përgjithshme në vetëm tre vjet pasi bisedimet për të formuar një kabinet të ri qeveritar janë anuluar nga zëvendëskryeministrja, Mariya Gabriel.

Ish-komisionerja 44-vjeçare e BE-se i tha “Jo” kushteve të reja të vazhdueshme të vendosura në partinë e saj nga partnerët e saj të koalicionit.

Gabriel tha se ajo dhe ekipi negociator i aleancës së saj pro-perëndimore dhe të qendrës së djathtë Gerb-SDS po përfundonin bisedimet për formimin e koalicionit me partnerin e tyre të koalicionit, PP-DB-në po aq pro-perëndimore liberal-konservatore.

Qeveria në largim e udhëhequr nga kryeministri, Nikolai Denkov dha dorëheqjen siç ishte planifikuar në fillim të marsit për të mundësuar një rotacion të zyrës së kryeministrit, e rënë dakord mes partnerëve qeveritarë në vitin 2023.

Gabriel do të bëhej kreu i qeverisë dhe Denkov zëvendës i saj. Megjithatë, sipas raportimeve të medias, të dyja palët kanë debatuar për zgjedhjet për pozicione kyçe.

Gabriel tha se donte të tërhiqte nominimin e saj për postin e kryeministrit, e planifikuar sot nga parlamenti.

Si rezultat, kabineti që ajo prezantoi të martën e kaluar pas bisedimeve me PP-DB nuk ka gjasa të votohet.

Vendi i BE-së tani po përballet me zgjedhjet e tij të gjashta të përgjithshme në vetëm tre vjet.

“Një tjetër zgjedhje parlamentare mund ta bëjë më të vështirë për Bullgarinë futjen e euros më 1 janar 2025”, paralajmëruan ekspertët.

Bullgaria do t’i bashkohet zonës Shengen pa kontrolle identiteti më 31 mars, por vetëm me kufijtë e saj ajror dhe detar për momentin.

Kategoritë
LajmeRajoni