Deputetja nga Shqipëria zgjidhet zëvendëspresidente në KiE, përmend Kosovën

Deputetja e Partisë Socialiste në Shqipëri, Blerina Gjylameti, është zgjedhur me vota unanime Zëvendëspresidente e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Përmes një postimi në Facebook, Gjylamet ka deklaruar se me marrjen e kësaj detyre të re do të punojë që të çojë para agjendën e anëtarësimit të Kosovës në KiE.

”Me marrjen e kësaj detyre te lartë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ku ulen delegacionet kombëtare të 46 vendeve anëtare të kontinentit tonë, së bashku me delegacionin e Shqipërisë do të vijojmë angazhimet për forcimin e vlerave demokratike si dhe për të çuar përpara agjendën e anëtarësimit të Kosovës në KiE” ka shkruar Gjylameti në Facebook.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreRajoni