Darmstadt u rikthye në Bundesligë pas gjashtë vitesh, tifozët pushtuan fushën

Sot, Darmstadt mundi Magdeburgun me rezultat 1:0 para tifozëve të tij, duke siguruar kështu rikthimin në Bundesligë pas gjashtë vitesh para përfundimit të kompeticionit të ligës së dytë.

Phillip Tietz shënoi një gol në minutën e 36-të të lojës për t’i dhënë fitoren ekipit vendas Darmstadt.

Një ndeshje para përfundimit të sezonit, Darmstadt arriti në 67 pikë, pra gjashtë më shumë se Heidenheim i vendit të dytë dhe shtatë më shumë se HSV, e cila është e treta.

Edhe pse të dyja skuadrat kanë një ndeshje më pak, Darmstadt siguroi të paktën vendin e dytë, që sjell edhe vendosjen direkte në Bundesligë.

Kujtojmë se skuadra e tretë do të luajë për një vend në Bundesligë kundër klubit që në fund të sezonit do të jetë i 16-ti në renditjen elitare të futbollit të klubeve gjermane.

Hertha me shumë gjasa do të jetë në divizionin e dytë në sezonin e ardhshëm sepse ka 25 pikë në dy xhirot e fundit para fundit.

Shtutgarti i dyti pas fundit ka 29 pikë, Schalke është në pozitën e 16-të me 30, ndërsa Bochum (31) dhe Hoffenheim (32) po luftojnë për mbijetesë.

Kategoritë
Sport