Daliç mbetet trajner i Kroacisë: Unë e marr përgjegjësinë për këtë, por asgjë nuk do të më lërë

Trajneri kroat Zlatko Dalić mbajti një konferencë për shtyp pas një nate pa gjumë dhe një ndeshje tronditëse kundër Italisë (1:1) në të cilën pothuajse me siguri Kroacia u eliminua nga Euro, ndërsa gazetarët më së shumti u interesuan nëse ai do të mbetet në pankinën e Vatrenit.

“Kam thënë shumë kohë më parë se për shkak të këtyre mëngjeseve, pas humbjes, do të largohem nga detyra e trajnerit, por sido që të jetë, është këtu. Kjo është jeta. Asgjë nuk do të më lëkundë në rrugën time përpara, asgjë nuk do të më ndalojë. Besoj në këtë kombëtare.

Unë marr përgjegjësinë e plotë për këtë, unë jam përzgjedhësi, unë i përcaktoj lojtarët dhe përgjegjësia është vetëm e imja. Prandaj them që asgjë nuk do të më lëkundet. Nuk do të kërkoj alibi në asgjë, se dikush është fajtor, gjithçka e kam bërë unë, bashkë me stafin tim profesional. Përgjegjësia është e imja. Pasi nuk e di sa suksese erdhi dështimi.

Ashtu siç kam ditur të përballoj sukseset dhe të përballem me gjithçka, ashtu do të përballem edhe me dështimin. Nuk është koha të mendoj se çfarë do të bëj me kombëtaren. Thjesht po them se nuk do të kërkoj alibi”, tha Dalić, i cili më pas preku arbitrin Danny Makkelie, i cili u “kryqëzua” nga mediat në Kroaci.

“Nuk do ta anashkaloj arbitrin nga loja, por nuk është faji i tij. Ne kishim gjithçka në dorë, pësuam gola në minutat 95 dhe 98. Megjithatë, ai nuk u dërgua rastësisht në atë lojë. Na grisi Përveç gjithë ndeshjes, dhe kulmi është se ato tetë minuta pushim do të vazhdonin me tre pikë, por Kroacia shkon në Portugali dhe kjo është historia, por unë them që UEFA dhe FIFA janë Nuk mund t’i shpëtoj asaj përshtypjeje, kështu që maksimumi tre minuta, dhe ai vendosi tetë.

Por, sërish nuk është faji i tij që nuk e pengojmë atë gol dhe nuk shënojmë kundërsulmin që patëm. Gjithçka ishte në duart tona. Shumë gjëra u bashkuan, nuk ia dolëm dhe më vjen keq”, tha Daliq.

Kroacia kishte ende një shans të vogël teorik për të arritur në raundin e 16-të, por Dalić theksoi se do të ishte e pamerituar.

“Unë jam i pari që nuk humb besimin dhe shpresën, por humbet dy penallti, pëson dy gola në kohën e fundit dhe Hungaria shënon një gol në minutën e 98-të. Nëse nuk mundëm askënd, atëherë ia dolëm. Nuk e meriton të shkojmë më tej, le të ndodhë, ne do të presim, por gjithçka ishte në dorën tonë”, tha Dalić.

Kategoritë
Sport