Çfarë po ndodh me Messin dhe Barcelonën: është në pritje të një oferte specifike, por nuk do të jetë e lehtë

Katalonja Mundo Deportivo pretendon se Lionel Messi po vonon negociatat me PSG-në për shkak se është në pritje të një oferte nga Barcelona dhe se ka një dëshirë të madhe që të kthehet në këtë klub.

Messi mbërriti në Paris nga Barcelona në vitin 2021, dhe kontrata e tij me këtë skuadër franceze shkon nga fundi i sezonit. Edhe pse ka paralajmëruar se do të marrë një vendim për të ardhmen e tij pas Botërorit të Katarit, Messi ende nuk e ka bërë këtë, por është e qartë se ai nuk ka shumë mundësi dhe ose do të qëndrojë në Paris ose do të kthehet në Barcelonë.

Messi së fundmi ka marrë një ofertë pagash prej 400 milionë eurosh në vit nga Arabia Saudite, por ai ka theksuar se nuk dëshiron të largohet nga futbolli europian dhe se ende dëshiron të garojë në nivelin më të lartë.

Sipas raportimeve, Messi do të preferonte të rikthehej në Barcelonë, por ende nuk është në gjendje të marrë një ofertë konkrete për shkak të problemeve financiare me të cilat përballet skuadra katalanase.

“Messi do të preferonte të kthehej në Barcelonë, ai është duke pritur për një ofertë nga klubi katalanas, por ende nuk ka mbërritur. Barcelona dëshiron që Messi të kthehet, por tani për tani nuk mund të dërgojë një ofertë specifike për shkak të problemeve financiare. Udhëheqja i klubit katalanas është duke negociuar me sponsorë, të cilët do të mundësonin rikthimin e Messit, dhe njëkohësisht Barcelona duhet të shmangë shkeljen e rregullave të Fair Play-it financiar”, thuhet në tekstin e Mundo Deportivo.

Messi ka qenë anëtar i Barcelonës nga viti 2000 deri në vitin 2021 dhe me këtë ekip ka fituar 34 trofe. Në total ka luajtur 778 ndeshje me fanellën e Barcelonës, duke shënuar 672 gola dhe duke regjistruar 303 asistime.

Kategoritë
Sport